KORONAVIRUS: Očkování seniorů vázne, úmrtnost v Česku za první čtvrtletí roku 2021 přitom rapidně vzrostla

Zdroj: Pixabay

Očkování proti novému typu koronaviru by mělo postupovat podle jasně nastaveného systému tzv. prioritizace – ta určuje, které části populace jsou nejvíce rizikové a měly by být naočkovány nejdříve. Jenže jak praxe ukazuje, ne vždy tomu tak je…

Senioři stále čekají na vakcíny

Očkování v Česku začalo u nejstarších, k nimž postupně přibývali zdravotnicí, učitelé, členové krizové infrastruktury, pracovníci v sociálních službách, chronicky nemocní pacienti apod. Aktuálně se již do rezervačního systému mohou k očkování registrovat lidé starší 55 let a od července by se snad očkování mohla být zpřístupněno i populaci 16+, přitom okolo 15 % těch, kterým je nad 70 let, stále na vakcínu čeká. V neděli sice v jednom z televizních diskusních pořadů ministr zdravotnictví Arenberger, který byl s touto skutečností konfrontován, prohlašoval, že neví, co je důvodem této situace, záhy se ale ozvali praktičtí lékaři, na nichž část očkovací strategie závisí. Očkují totiž ve svých ordinacích vlastní pacienty – a to právě dle jejich rizikovosti.

Důvod, proč mnozí senioři ještě nejsou naočkováni, je pak podle názoru praktických lékařů naprosto zřejmý. Nejenže v ordinacích schází vakcíny, ale mnozí senioři již nejsou mobilní a jediným řešením je vyslat za nimi mobilní očkovací týmy. Jenže jejich organizace vázne – a to opět i kvůli malému množství vakcín, které jsou k dispozici. Problémem jsou však také skladovací a transportní podmínky – ty se přitom liší typ od typu konkrétní vakcíny.

Leden – březen: o polovinu více mrtvých, než je běžné

Právě očkování je přitom zárukou toho, že když už se člověk koronavirem nakazí (k čemuž by však ideálně dojít nemělo), neměl by průběh onemocnění být nijak závažný. Jak naznačují data, právě onemocnění covid-19 významně zasáhlo do úmrtnosti v Česku. Jen za první letošní čtvrtletí totiž dle aktuálních údajů Českého statistického úřadu zemřelo v ČR o polovinu více lidí, než je běžné – nejvíce jich pak bylo právě v již zmiňované rizikové věkové skupině 75-84 let. Specificky v souvislosti s covidem-19 pak od ledna do března 2021 u nás zemřelo necelých 14 tisíc osob.

Pandemie stále zpomaluje

Navzdory neveselým údajům o úmrtnosti je však třeba říci, že koronavirová pandemie stále zpomaluje. Z hlediska týdenní incidence aktuální čísla odpovídají hodnotám z konce loňského září. Konkrétně za včerejšek bylo prokázáno jen 2 216 nových nákaz, což je opět významný pokles ve srovnání s pondělím minulý týden. Také počty těch, co jsou každý den očkováni, postupně rostou, včera tak byla vakcína podána více jak 66 tisícům lidí.