Výbuch varny pervitinu v Ostravě: Policie obvinila druhého z pachatelů

Foto: HZS MSK - Zásah po explozi v Ostravě v Provaznické ulici 24.2.2021

OSTRAVA / MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Pokrok ve vyšetřování výbuchu varny drog v Ostravě-Hrabůvce, ke kterému došlo letos 24. února, udělala v těchto dnech police. Ta potvrdila, že příčinou výbuchu a následného požáru byla neodborná manipulace s chemickými látkami při nelegální výrobě pervitinu. Zadržela zároveň i druhého pachatele činu.

Policie kromě toho, že už vyčíslila škody na majetku majitelů okolních bytů v domě, kde došlo k explozi, mohla konečně vyšetřit a obvinit i druhého z pachatelů tohoto činu. Ten se měl dle policie již v minulosti účastnit opakovaně po celém Moravskoslezském kraji obdobných „vařičských“ akcí.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Jenže po události, ke které došlo letos v únoru, zůstal tento 37letý muž nalezený v explodovaném bytě, v umělém spánku. Nyní ho policie už mohla vyslechnout a potvrdila, že se jedná o spolupachatele zodpovědného za tento zvlášť závažný trestný čin.

„Z důvodu vážného zdravotního stavu muž nějaký čas nebyl schopen procesních úkonů,“ řekla policejní mluvčí Eva Michalíková s tím, že spolupachatel už byl v těchto dnech, stejně jako jeho společník, obviněn z nedovolené výroby a nakládání s omamnými a psychotropními látkami, jedy a dále z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti.

Psali jsme také: Video a 34 fotografií: Výbuch s požárem v Ostravě. Vařily se v bytě drogy?

Co se stalo v osudný den?

Oba pachatelé se sešli v osudný den v bytě na ostravské Provaznické ulici, aby se tam pokusili nelegálně vyrobit drogu. „Muži spolu vyloupali tablety z blistrů farmaceutických přípravků. Z nich se následně měl pokusit 37letý obviněný neoprávněně vyrobit více jak 400 gramů směsi psychotropní látky pervitin,“ popisuje událost policistka Eva Michalíková.

Kvůli neodborné manipulaci s laboratorní technikou a chemikáliemi však došlo k požáru a následnému výbuchu. V důsledku tlakové vlny došlo v bytě k vyražení skleněných výplní v oknech a k poškození deseti vozidel zaparkovaných v blízkosti postiženého domu.

Exploze, kromě bytu kde se vařilo, poškodila další bytové jednotky v domě. Čtyři desítky osob musely být evakuovány uprostřed noci ze svých domovů do hotelu, nebo k příbuzným.

Pachatelé svým jednáním způsobili škodu minimálně ve výši 1.500.000,- Kč. „Vyšetřování ale stále není u konce a tato částka určitě není konečným číslem,“ dodala ještě Michalíková s tím, že oba pachatelé jsou v současné chvíli vyšetřování ve vazbě.

Dále na našem webu

Vyšetřování tragické smrti ostravského strojvedoucího: Firma porušovala zákoník práce, směny trvaly i 40 hodin