Záměrné deformace lebek: Co bylo příčinou tohoto zvláštního rituálu?

Deformované lebky

Některé zvyklosti našich předků se vyvíjely nezávisle, ale přitom shodně, v různých částech světa. Také v různých časových obdobích. Typickou ukázkou by mohl být zvláštní rituál, který různé národy praktikovaly na mnoha místech planety, ať již ve starověkém Egyptě, nebo ve starých civilizacích Jižní Ameriky, ale také v Číně či Austrálii.

Věžovité hlavy

Na všech těchto místech nacházejí archeologové lidské lebky, které nesou stopy bizarních deformací, ovšem způsobených úmyslně. Jedná se o tzv. věžovitou hlavu, která byla zřejmě našimi předky považována za ideál krásy.

Zákrok na lebce musel být proveden již v raném dětství, protože u dětí lebka roste, a je tudíž měkčí než u dospělých. Proto musela být lebka dětí zabandážována či stlačena mezi dvěma deskami staženými řemeny. Ty bylo nutné stále dotahovat.

Zatím se nepodařilo objasnit žádný praktický smysl těchto deformací, takže se pravděpodobně mohlo jednat skutečně o snahu vytvořit dobový ideál krásy – tento tvar hlavy mohl být také symbolem nějaké kasty.

Achnaton

Faraon Amenhotep IV., který je spíše znám jako Achnaton, zakázal v Egyptě všechny bohy a zavřel chrámy, veškerá pozornost měla být směřována na slunečního boha Atona, tedy pouze jednoho boha. A tento Achnaton povýšil formování lebky na kult. Jeho manželkou byla neméně slavná Nefertiti.

Také ostatní egyptští vládci nosili na hlavě do výšky zvednutou královskou korunu, která deformovanou lebku připomíná.

Nejen starověký Egypt

Dále můžeme zamířit do Asie, Jižní Ameriky, dokonce i do Austrálie, tam všude si lidé úmyslně deformovali lebky. Jaký k tomu tedy měli důvod? Některé exempláře lebek ze staré Bolívie, Chile a Peru zůstaly zachovány. Badatelé došli k tomu, že mnohé deformované lebky se liší od dnešního typu člověka – nebo byla k deformaci použita neznámá technika, která zformovala i oční důlky a čelisti.

Tak kupříkladu v chilském městě San Pedro de Atacama se nachází muzeum, které založil belgický misionář páter Gustavo LePaige. Nachází se tu asi 5 tisíc takových lebek. A páter byl přesvědčen, že již statisíce let jsou na naší planetě pohřbeny pozůstatky bytostí z jiných světů. Věnoval se totiž archeologii a odkryl asi pět a půl tisíce hrobů. Podle něj jsou v některých pohřbeny pozůstatky mimozemských bytostí, protože mumie mají tvar obličeje, který se na Zemi nevyskytuje. Je ale možné, že páter našel deformované lebky a mylně je považoval za lebky mimozemské.

Šlo v případě brutálních deformací opravdu o přiblížení ideálu krásy – tedy jen o tohle? Někteří lidé si myslí, že šlo o pokusy napodobit vzhled bohů z vesmíru. Zkrátka kolem tohoto rituálu je stále mnoho otazníků.