KORONAVIRUS: Významný pokles v počtu nakažených, ale také nejvyšší počet zemřelých během jediného měsíce od r. 1947

Zdroj Pixabay

Česko – Počty nově nakažených koronavirem i nadále klesají. Přesto se měsíc březen do historie Česka zapíše jako ten, kdy zemřelo nejvíce osob od počátku evidence daných statistických údajů, tedy od roku 1947.

Za včerejšek bylo s onemocněním covid-19 nově diagnostikováno 1 532 osob, což je cca o 700 méně než před týdnem. Snižuje se i hodnota reprodukčního čísla R, která je aktuálně 0,8.  Také týdenní incidence nemoci klesla pod hodnotu 100 nakažených/100 tis. obyvatel, což byl mj. také předpoklad pro stávající rozvolnění, a aktuálně dosahuje (vzhledem k uplynulým sedmi dnům) hodnoty 95/100 tis. obyvatel. Vláda pak počítá s tím, že počty nových případů budou i nadále klesat, a tak již příští týden v pondělí by mělo přijít další rozvolnění. Klíčovou hodnotou pro něj je sice číslo 75, ovšem jak již mnohokrát zopakovali ministři průmyslu a obchodu, ale také zdravotnictví, jedná se spíše o hodnotu orientační. Pozitivní zprávou je nepochybně také to, že v nemocnicích klesají počty hospitalizovaných v souvislosti s covidem-19. Těch je aktuálně méně než 1 900, přesto cca 350 z nich je stále ve vážném stavu.

Březen: nejtragičtější měsíc v historii

Neveselé jsou však statistiky týkající se úmrtí v Česku. Podle dat Českého statistického úřadu totiž v průběhu března v Česku zemřelo 16,6 tisíce lidí, což je nejvíce za jeden měsíc od počátku sledování daných údajů (a je nutné dodat, že úmrtnost nejstarších seniorů se oproti průměru významně snížila). Mezi lety 2015 – 2019 přitom ve stejném měsíci v Česku umíralo přibližně 10 tis. lidí, stávající nárůst je tak více jak 61%. Ačkoliv Český statistický úřad toto číslo přímo nespojuje s onemocněním covid-19, i vzhledem k úmrtím spojeným přímo s koronavirem byl březen ze všech měsíců trvající pandemie nejtragičtější – a o život kvůli covidu-19 přišlo cca 6 000 osob. Tragičtější měsíc tedy ČR nepamatuje. Celkem pak v souvislosti s covidem-19 od počátku pandemie přišlo v Česku o život přes 30 tisíc lidí.

Jasným „řešením“, jak pandemii držet pod kontrolou, je pak očkování. I to v Česku zrychluje a v pracovní dny je denně očkováno kolem 80 tis. lidí. Na poměry zemí v EU je to však stále podprůměrné číslo, pomaleji totiž ze států Unie očkuje již jen Slovensko a z Evropy Bulharsko. Naopak nejlepší očkovací výsledky mají v Dánsku a Irsku, pozadu jsou státy pobaltské, Polsko a Chorvatsko.

Počínaje dnešním dnem také ministerstvo zdravotnictví otevřelo registrace k očkování pro všechny ve věku nad 45 let. Z této kategorie se během dneška o očkování přihlásilo více jak 150 tisíc lidí a na 60 tisíc z nich již dostalo také termín.