KORONAVIRUS: Očkování u praktických lékařů bude dostupnější, zamíří k nim dodávky vakcíny Moderna

Zdroj: Pixabay

Česko – Epidemie v Česku i nadále slábne, ke snížení šíření viru nepochybně přispívá také očkování. To ovšem stále neabsolvovala celá řada zranitelných seniorů, především pak těch, kteří na svou dávku vakcíny čekají u praktického lékaře. Právě ti totiž doposud měli očkovacích látek nedostatek. Podle slov premiéra Babiše by se však toto mělo již příští týden změnit – dodávky vakcín Moderna totiž budou určeny právě jim a budou také přímo praktickým lékařům distribuovány.

Očkování brzy pro 16+, vakcíny pro seniory zamíří k praktikům

Očkování v Česku postupuje, ve všední dny se počty očkovaných pohybují kolem 70 tisíc. Alespoň jednou dávkou již bylo očkováno 3,9 milionu lidí, 1,8 milionu z nich má již očkování kompletní. Postupně se také otevírají další a další věkové kategorie, které se k očkování mohou registrovat, jak dnes oznámil premiér Babiš, v neděli o půlnoci se budou o očkování moci hlásit již lidé ve věku 40+. Po této věkové kategorii by již měli následovat všichni 16+. Problémem však je, že na svou dávku vakcíny stále čeká na 220 tisíc seniorů. Jedná se především o ty, kteří se z různých důvodů nechtějí nebo nemohou nechat očkovat v očkovacích centrech. U praktických lékařů však naráží na problém s nedostatkem vakcín – či s jejich nárazovými dodávkami. Od příštího týdne by se ale systém očkování v ordinacích měl znovu rozběhnout, „ od čtvrtka začnou praktičtí lékaři dostávat vakcíny Moderna přímo do ordinací, což pomůže těm, co nechtějí do velkých center a čekají na svého lékaře,“ oznámil totiž Babiš.

Výhodou vakcíny Moderna je (např. ve srovnání s vakcínami Pfizer) jejich snadnější skladování. Dlouhodobě je možné uchovávat ji při teplotách od minus 25 do minut 15, po rozmrazení pak sérum vydrží v lednici až 30 dnů, při pokojové teplotě pak 12 hodin. „Praktiční lékaři by měli v květnu a červnu dostat celkově 454 000 vakcíny Moderna, což zásadním způsobem zrychlí očkování,“ uvedl také Babiš. Vakcíny od společnosti Pfizer, kterých je v Česku aktuálně nejvíce, jsou také distribuovány v baleních po 1000 kusech, což je pro praktické lékaře příliš mnoho. „Pokud se balení dělí a převáží, není to již správný transport,“ uvedl ministr zdravotnictví Arenberger. A to navzdory tomu, že jeho resort vydal mimořádné opatření, které právě tuto praxi umožňuje.

Otevřené hranice sousedních zemí pro očkované

Očkování by přitom mělo být do jisté míry „vstupenkou“ do běžného života – právě potvrzení o jeho absolvování by mělo být uznáváno nejen při přístupu ke službám, kultuře či sportu, ale také při cestování. Ačkoliv evropské země již pracují na konceptu tzv. covid pasu, již dnes lídři středoevropských zemí jednali o vzájemném uznávání očkování jejich obyvatel. Dohoda mezi Českem, Polskem, Maďarskem, Německem a Slovenskem o uznávání očkovacích certifikátů by měla vstoupit v platnost již o tomto víkendu.

Aktuální epidemiologická situace

Koronavirová epidemie i nadále slábne a jak naznačují data, ani uvolnění restrikcí v dubnu a květnu se na tom nijak negativně nepodepsalo. Infekce se méně šíří také ve zranitelných skupinách a ubývá i hospitalizovaných. Těch je aktuálně v nemocnicích 1 700, ve vážném stavu je z nich cca pětina. Nákaza pak dlouhodobě ustupuje napříč celým Českem, ve všech krajích klesá týdenní incidence o 15-20 %. Jak shrnul Ladislav Dušek (ÚZIS), „také ve druhé polovině lze očekávat další ztlumování epidemie.“ Týdenní incidence 75 nakažených/100 tis obyvatel by dle jeho slov Česko mělo dosáhnout již během pár dní. „Vývoj je příznivý, ale neznamená to, že bychom neměli být opatření, musíme být obezřetní zejména ohledně mutací,“ uzavřel Babiš.