50letá voda na Opavsku a nejvyšší stupeň povodňové pohotovosti

Foto: raš - Zvýšená hladina řeky Opavy v Děhylově, kde byl včera vyhlášen 1. stupeň povodňové aktivity

OPAVSKO/MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Po vydatných deštích za posledních 48 hodin, se v Moravskoslezském kraji nejvíce zkomplikovala situace na Opavsku. Hladina potoka Hvozdnice v Jakartovicích tam vystoupala včera večer na nejvyšší povodňový stupeň a jeho průtok dosáhl úrovně 50leté vody.

Voda ve Hvozdnici se večer během tří hodin zvedla ze 40 na 180 centimetrů. Klesat začala klesat po 22.00 hodně večer. Přesto zde stále platí povodňová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Očekáváme první, maximálně druhý, povodňový stupeň. Nadále platí do pátečního večera i výstrahy před vydatným deštěm nebo silnými bouřkami, které se týkají celého Moravskoslezského kraje,“ uvedli meteorologové s tím, že úroveň 50leté vody je velmi extrémně ohrožující.

Na první povodňový stupeň stoupla řeka Opava v Děhylově, vyplavené sklepy a garáže měli například i obyvatelé Šilheřovic. „Měl jsem v jednu chvíli pocit, že mi za domem teče snad Temže,“ řekl místní domkař, který bydlí v Šilheřovicích u potoka, a kterému voda zalila sklep.

Jako standardně v období vydatných dešťů meteorologové upozorňují, že se lidé mají vyhýbat podmáčeným oblastem kvůli riziku pádu stromů a mají parkovat auta na vyvýšených místech.

Dále na našem webu

Fotogalerie: Voda a bahno na Opavsku, hasiči mají za sebou přes 310 výjezdů