KORONAVIRUS: Návrat do (všech) škol, neomezené možnosti ubytování a rozvolnění pro kulturu i sport, to vše již příští týden

Zdroj: pixabay

Česko – Epidemická situace se postupně stále zlepšuje, čemuž nasvědčuje také to, že život v Česku se začíná vracet do starých kolejí. Dnes tedy první hosté mohli usednout na zahrádkách restaurací a také školní docházka na základních školách se vrátila téměř do běžného provozního režimu (ač podmínkou pro vše jsou samozřejmě negativní testy na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci). Počínaje příštím pondělím se ale v rozvolnění posuneme o další krok kupředu…

V souladu s plánem vlády vždy v pondělí po jednání představit kroky, které budou vzhledem k opatřením zavedeným jako prevence šíření koronaviru podniknuty v pondělí týden následující, i dnes ministři zdravotnictví, průmyslu a obchodu a také školství představili to, na čem se dnes vláda shodla.

Návrat do škol v prezenční formě

Vzhledem k tomu, že právě školství bylo opakovaně prezentováno jako priorita, je namístě začít pozitivní zprávou pro všechny školáky. „Vzhledem k tomu, že epidemická situace se vyvíjí dobře, od 24. května dojde ve všech krajích k obnovení prezenční výuky na 2. stupních základních škol. K plné teoretické výuce (bezrotační) se budou od téhož data moci vrátit také střední školy,“ oznámil ministr Plaga. Konkrétně termín obnovení prezenční výuky na středních školách je přitom poměrně problematický, jelikož právě v pondělí a úterý se budou napříč celou republikou na středních školách konat písemné maturitní testy.

Kromě toho bude dle Plagy možné obnovit také výuku na vysokých školách, ty však již ve většině případů letní semestr ukončily a zahájily zkouškové období. K režimu prezenční výuky se zároveň budou moci od pondělí 24. 5. vrátit také základní umělecké školy – kdy podmínkou pro výuku bude prokázání se negativním antigenním testem (postačí ten, který děti absolvovaly ve škole).

Plaga také uvedl, že frekvence povinného testování byla ve školách upravena na interval sedmi dnů v případě užití antigenních testů. Zároveň je však umožněno také testování PCR (s intervalem 1x za 14 dnů), kdy stát zpětně školám (zřizovatelům) v takovém případě proplatí 200 Kč za každý provedený test. „Jsem rád, že návrat je bezpečný a trvalý, potvrzujeme také, že testování bude probíhat na školách do 30. 6.,“ dodal. Jak ovšem zaznělo v jednom z rozhovorů, který ministr poskytl, s testováním se počítá i v novém školním roce, jelikož očkovací strategie v Česku je zatím připravena jen pro osoby 16+. Aktuálně se přitom k očkování registrují pouze osoby starší 40 let. „Jsem přesvědčen, že velmi brzy se otevřou i další skupiny. Zájem po otevření skupiny 40+ je veliký, konkrétní formu toho, jak budeme dále pokračovat, ještě ale raději nebudu specifikovat,“ dodal k tématu ministr zdravotnictví Arenberger.

Ubytování, kultura a sport

Podle ministra Havlíčka bude od pondělí 24. května také kompletně rozvolněn segment ubytování. „Ubytování bude uvolněno v plném režimu, nebude tedy omezeno nijak kapacitně. Podmínkou bude, aby všichni hosté byli schopni prokázat, že jsou buď očkování, testovaní nebo měli covid,“ shrnul s tím, že platit tedy budou stejné podmínky jako ve službách, ovšem na rozdíl od zahrádek restaurací lidé při vstupu do ubytovacího objektu budou muset prokázat, že požadavky splňují – a personál bude povinen toto kontrolovat.

Uvolněny budou také podmínky pro konání kulturních a sportovních akcí. Venku bude povolena účast až 1 000 diváků, uvnitř pak 500 (ovšem vždy při dodržení pravidla 50% kapacity). Rozvolnění se pak podle ministra Plagy bude týkat také středisek volného času, kdy bude umožněna přítomnost až 50 osob uvnitř a 100 osob venku. Podmínkou budou respirátory a prokázání se negativním testem/očkováním/potvrzením o prodělání nemoci.