Uprostřed průmyslového Bohumína vyrostla zelená oáza

Foto: Město Bohumín - lávka u hlavní tůně v lesoparku

BOHUMÍN / KARVINSKO – V Bohumíně byl v těchto dnech ukončen projekt vybudování rozlehlého lesoparku. Terénní práce za 18 miliónů korun a hlavně výsadba zeleně zlepší v budoucnu ovzduší ve městě a zároveň už nyní poskytne jak útočiště desítkám druhů živočichů, tak místo pro odpočinek občanům.

Lesopark za dálničním přivaděčem ve směru na Novou Ves město začalo budovat loni. “Přírodní areál poskytne domov zvířatům a lidé jej budou moci využít k procházkám, běhání či odpočinku. Pro příští generace se park díky masivní výsadbě stromů stane novými plicemi města,“ řekla bohumínská mluvčí Jana Končítková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Na ploše třinácti hektarů vzniklo jedenáct tůní různých tvarů a dvě umělá návrší. Přibyly také dva a půl tisíce mladých stromů a patnáct set keřů. Lokalita se díky tomu zásadně změnila. Součástí hlavní tůně je i dřevěné vyhlídkové molo a ostrůvek, který se v závislosti na výšce hladiny schovává a zase objevuje.

Foto: Město Bohumín

Příroda zde pomáhala s budováním. „Když se projekt zrodil, bylo právě suché období, takže jsme se obávali, abychom nemuseli tůně uměle napouštět. Poslední dva roky jsou ale deštivé, takže se jezírka naplnila vodou přirozeně,“ uvedla Eliška Pecháčková z bohumínské radnice.

Lesopark vytváří pro zvířata a rostliny ideální životní podmínky. „Z místa už se ozývá kvákání žab a slétají tam ptáci. I když význam lesoparku docení až naše děti a vnuci, už letos bude místem, kam mohou obyvatelé města vyrazit za klidem, relaxací,“ řekl o počinu místostarosta Bohumína, Lumír Macura.

Do lesoparku se návštěvníci dostanou ze tří stran, a to podchodem za sportovní halou, od sběrného dvora a přes mostek v Nové Vsi.

Dále na našem webu

Fotogalerie: Voda a bahno na Opavsku, hasiči mají za sebou přes 310 výjezdů