Tradice půjde k zemi: Dětřichovské nádraží se nepovedlo zachránit

Foto: zdopravy.cz

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Dětřichov nad Bystřicí je obec na hranici Moravskoslezského a Olomouckého kraje v okrese Bruntál. Boj o historickou budovu místního nádraží zde donedávna vedlo Hnutí Duha Jeseníky s úřady. Ten však nebyl úspěšný a Správa železnic minulý týden zahájila bourání této stavby.

Demolice budovy nádraží bude stát 6,2 milionu korun bez DPH. Se stavbou zmizí dominanta tratě i obce Dětřichov. Staré nádražní budovy navíc patří k tradičním prvkům české krajiny. Na místě po tom dětřichovském však má vzniknout parkoviště.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Za 6 milionů korun bylo přece možné budovu opravit. Nádraží a celá trať se přitom mohla stát technickou památkou dokládající budování tratí v 19. století,“ řekl Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky.

Aktivisté Duhy již v minulosti požádali majitele, Správu železnic, o převod budovy na spolek s tím, že by zde vybudovali ubytovnu s ekologickým centrem a budovu citlivě zrekonstruovali. Také zorganizovali petici, kterou podepsalo na 430 lidí. Očekávaný výsledek se ale nedostavil.

Z Hnutí Duha, které pro záchranu budovy nádraží udělalo maximum, nyní zaznívají dojmy rozhořčení nad tím, že s úřady není možné pohnout, díky čemuž kulturní hodnoty často zbytečně lehají popelem.

„Místo tradičního rakouského nádraží bude krajinu devalvovat jakási prefabrikovaná budka z dílen projektantů Správy železnic,” dále nelichotivě komentuje situaci Ivo Dokoupil s tím, že projekt demolice nádražních budov se bohužel týká i jiných nádraží v České republice.

Dále na našem webu

Zdražení jízdného v meziměstské dopravě padne brzy na Moravskoslezský kraj