KORONAVIRUS: Vláda opět mění plány a rozvolňovat dle klesající incidence nebude. Brzy se ale snad zbavíme roušek

Zdroj: MZ ČR

Česko – Systém zavádění protiepidemických opatření, ale také jejich rozvolňování, je dlouhodobě pod palbou kritiky. A není divu – ačkoliv vláda obvykle nastaví pravidla, následně je sama nedodržuje. To ukazuje i aktuální situace – dle incidence by totiž v Česku již během příštího týdne mělo dojít k dalšímu rozvolnění, k němuž ale reálně nedojde. Na mimořádném jednání vlády chce ale již zítra premiér Babiš probrat zrušení povinnosti nošení roušek ve školách. Stejně tak bude zvažováno, kdy bude možné ochranu dýchacích cest odložit obecně v uzavřených prostorách…

Další nesystémový postup

Epidemická situace se zlepšuje nejspíše nad očekávání dobře. Včera testy prokázaly jen 777 nových případů nákazy, což je poprvé od loňského září, kdy toto číslo ve všední den kleslo pod hodnotu 1000.  A ruku v ruce s tím se samozřejmě snižuje také sedmidenní incidence, která měla být dle vlády právě klíčem k rozvolňování (a postupování v tzv. balíčcích opatření). K dnešnímu dni však sedmidenní incidence dosahuje k hodnotě 58 nakažených na 100 tisíc obyvatel (ač zatím lze zaznamenat rozdíly mezi kraji, kdy hodnotu 100 překračuje incidence na Opavsku, Šumpersku, Českokrumlovsku a Českolipsku) a dle predikcí by již příští týden mohla klesnout pod 50. Právě to byla přitom další hranice pro sadu rozvolňovacích opatření – tzv. „balíček č. 5“. Měly otevřít bazény (vnitřní i venkovní), wellness centra, ale také vnitřní prostory restaurací. Jenže k ničemu z toho nedojde, ministr průmyslu a obchodu se totiž rozhodl plány změnit a otevírat chce postupně ve 2-3 etapách. Nejprve by tedy mohly otevřít bazény a koupaliště venkovní (což se vzhledem k aktuálnímu počasí zdá poměrně úsměvné), následně ty vnitřní. A vnitřní prostory restaurací (stejně jako wellness centra) by mohly být návštěvníkům zpřístupněny až v polovině června. A to navzdory „balíčkům“ a deklarované potřebě postupovat v jejich souladu.

Zlepšující se epidemiologické situace si je přitom vláda vědoma – proto na zítřek svolala mimořádné jednání, na němž chce situaci probrat. Ministr zdravotnictví Arenberger zároveň dnes avizoval, že o prázdninách by mohlo být možné odložit roušky i respirátory ve vybraných vnitřních prostorách. „Dosáhli jsme magického čísla 777 nově nakažených za včerejšek, což je číslo, které mě velmi potěšilo, je to o 500 méně než minulý týden. Klesá i klouzavý sedmidenní průměr nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, takže nám to umožňuje rozvolňovat a také nám to asi umožní sundat si v některých situacích už během prázdnin roušky uvnitř,“ shrnul. Hlavní hygienička Svrčinová pak v této souvislosti doplnila, že v létě by mohla být povinnost dodržení ochrany dýchacích cest jen na vybraných místech, tedy v MHD, zdravotnických zařízeních a také v zařízeních sociálních služeb.

Ačkoliv opatření, které by se mělo týkat odložení roušek a respirátorů ve vnitřních prostorách, bude údajně projednáno až v polovině června, již zítra chce premiér Babiš diskutovat o situaci ve školách. Tam by dle jeho slov měla povinnost nosit ochranu dýchacích cest skončit co nejdříve. „Zítra od 11 hodin máme mimořádnou vládu, kde toto téma určitě nadnesu,“ uvedl přímo.  Ministr kultury Zaorálek chce pak mimořádné jednání vlády využít k projednání dalších zmírnění pro památky.