KORONAVIRUS: Odložení roušek ve školách bude tématem vládních diskusí na konci školního roku

Zdroj: online vysílání

Česko – Logika jednání české vlády nabírá na obrátkách. Návrat žáků na střední školy posvětila v době, kdy se píší maturitní didaktické testy, a tedy výuka je velmi problematická, a návrat studentů VŠ byl povolen ve chvíli, kdy již skončil semestr, tudíž podobný krok byl prakticky zbytečný. A po včerejším jednání vlády hlavní hygienička oznámila, že o odložení roušek/respirátorů ve školách se bude jednat cca za 14 dní. S jistotou lze tedy říci, že o prázdninách žáci/studenti nebudou muset nosit ve školách ochranu dýchacích cest…

Navzdory odhodlání premiéra Babiše, který ve čtvrtek prohlašoval, jak bude tlačit na zrušení povinnosti žáků/studentů nosit ve školách roušky/respirátory, včerejší mimořádné jednání vlády se nakonec týkalo zcela jiných věcí. „Odložení ochrany dýchacích cest bude na pořadu dne v nejbližší době, nebylo to ale předmětem jednání, od pondělí se vrací do škol děti na SŠ a VŠ, proto musíme ještě počkat, jestli se něco nestane s epidemiologickou situací, takže přehodnocovat budeme asi za 14 dní,“ shrnula hlavní hygienička Svrčinová. Přitom epidemická situace je již natolik dobrá, že podle statistických modelů by Česko během příštího týdne mělo dosáhnout celorepublikové incidence viru 50 nakažených/100 tis. obyvatel, což byl další mezník stanovený rozvolňovacími balíčky (aktuální sedmidenní incidence je 53/100 tis). Přesto o možnostech dalšího rozvolnění zdaleka nebyla řeč. Svrčinová navíc uvedla, že pokles zpomalí a incidence by pod hodnotu 25/100 tis. (znamenající prakticky návrat k normálu) mohla nastat až na konci prázdnin (nutno říci, že např. Karlovarský kraj je již na hodnotě 21/100 tis., zatímco v kraji Moravskoslezském hodnota dosahuje k číslu 76/100 tis.), a v souladu s touto tezí připravuje protiepidemický plán opatření až do října.

Ministr zdravotnictví Arenberger pak oznámil, že v rámci tzv. režimu TON (testování-očkování-nemoc), který je aktuálně užíván jako „vstupenka“ do běžného života, bylo přihlédnuto k faktu, že již první dávka podané vakcíny před nákazou do jisté míry chrání. „Od 24. 5. bude možné využívat již aplikaci první dávky a uplynutí tří týdnů od její aplikace jako ochranu ekvivalentní k antigennímu/PCR testu nebo prodělání choroby. Nebude tedy třeba čekat na aplikaci dávky druhé a pak ještě doporučovaných 14 dnů,“ shrnul.  V dané souvislosti také doplnil, že vzhledem k dostupným datům a studiím bylo také přistoupeno k tomu, že byla prodloužena uznávaná ochrana po prodělání koronavirové nákazy, a to z 90 dní na 180 (byla však zachována možnost již po 90 dnech od posledního pozitivního testu podstoupit očkování).

Podle slov ministra Arenbergera vláda projednávala také to, jak upravit zákon, který umožňuje využívání dat pro tzv. zelený certifikát a identifikaci člověka z hlediska ztotožnění při prokazování se. Certifikát bude tedy možné získat na jedné straně klasickým způsobem – přes stávající systém ministerstva zdravotnictví – ale postupně by měla být zavedena také možnost získat certifikát přes Czech POINT. Přechodná doba použití obou systémů bude stanovena do konce kalendářního roku, následně by již měly být využívány jen Czech POINTy. Tento certifikát by měl mj. sloužit také k bezproblémovému cestování (zatím) napříč Evropou, na čemž se již shodli zástupci Evropské unie. Uznáván by měl být od počátku července.