KORONAVIRUS: Nečekané rozvolnění, v pondělí otevřou restaurace, kluby, wellness centra ad. Důvodem je rozhodnutí soudu

Zdroj: online vysílání

Česko – Ačkoliv ministr zdravotnictví Vojtěch chtěl původně otevírat vnitřní prostory restaurací podobně jako jeho předchůdce Arenberger až později, tedy přibližně 14. června, situaci významně změnilo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které bylo vydáno toto úterý. Vláda tak dnes na mimořádném jednání musela rozhodnutí přijmout a dle něj se také zachovat. Od pondělí tedy významně rozvolňuje – a za režimových opatření povoluje provoz vnitřních prostor restaurací, klubů, ale také bazénů, wellness center, saun, solných jeskyní ad.

Omezení není zákaz

Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu se ministerstvo zdravotnictví ve svých opatřeních opíralo o ustanovení pandemického zákona, který sice umožňuje omezit obchodní a výrobní provozovny, ovšem nikoliv je kompletně uzavřít. „Řekli jsme, že zákaz není totéž, co omezení, přesto ministerstvo přijímalo další a další opatření s formulací ´omezuje se tím, že se zakazuje´, což bylo velmi šroubované. Ten problém tam byl a ministerstvo si toho bylo vědomo, pak tvrdilo, že se opírá o zákon o ochraně veřejného zdraví, což je zákon z roku 2010 a plošná preventivní opatření neumožňuje,“ vysvětlil Tomáš Langášek stanovisko Nejvyššího správního soudu, že takto postavená vládní opatření jsou nezákonná.

Ministr Vojtěch tak na tiskové konferenci uvedl, že vláda se shodla na tom, že je nutné poměrně výrazně a brzy rozvolnit opatření, a to již od pondělí. „Ten důvod je nikoliv čistě epidemiologický, ale je právní,“ dodal také právě s ohledem na rozsudek Nejvyššího správního soudu, který je dle Vojtěchových slov poměrně restriktivní, a proto je třeba jej respektovat. Záhy však také dodal, že proti rozsudku se chce jeho resort bránit a podá ústavní stížnost. Podle experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála však tento krok opět není ideální. „Do limitů pandemického zákona se resort musí vejít, místo toho chce podat ústavní stížnost, což podle mého názoru možné není, je to nástroj na ochranu práv občanů, ne ministerstev,“ vysvětlil.

Režimová opatření v otevřených provozech

V každém případě ministr Vojtěch oznámeným rozvolněním příliš nadšen není. „V zásadě já osobně mohu říci, že z toho nejsem úplně šťastný, že tento radikální krok musíme udělat. Je ale pravda, že epidemická situace se zlepšuje a incidence nemoci stále klesá. Přesto je tu stále určité riziko a moc bych chtěl všechny poprosit, aby dodržovali ta režimová opatření, je to nesmírně důležité, aby nedošlo k obratu, což si nikdo z nás nepřeje,“ shrnul. Provozy interiérů restaurací tedy budou samozřejmě v mnoha aspektech omezeny, vedle toho, že budou zavírat ve 22.00, bude povinností hostů nošení ochrany dýchacích cest mimo dobu konzumace, u jednoho stolu budou moci sedět maximálně 4 lidé a budou se také muset prokazovat buď očkováním, potvrzením o prodělání nemoci či negativním testem. A zatímco v případě restaurací postačí i antigenní samotesty, pro návštěvu hudebních klubů (kde ovšem nesmí hrát živá hudba a nesmí se tančit…) a všech nově otevíraných provozů (kdy bazény budou z hlediska návštěvnosti omezeny co do velikosti, tedy 1 návštěvník na 1 m2 a sauny, wellness centra bude možné naplnit jen z 30 % kapacity) budou nutné buď testy PCR nebo antigenní testy provedené kvalifikovaným personálem.

Rozhodnutí vlády pak přivítal např. Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. „Dobrá zpráva je, že vláda po dlouhých týdnech začala respektovat zákony. S ministrem Arenbergerem nebyla domluva, ani když ta rozhodnutí začal shazovat Nejvyšší správní soud,“ shrnul. Podobné stanovisko vyjádřil také Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací. „My neslavíme, možná bychom mohli oslavovat to, že vládní opatření jsou konečně v souladu se zákonem, z tohoto pohledu to vnímáme jako jednoznačně pozitivní krok, ale jestli se otevřou restaurace o týden dříve, nebo později, už asi příliš roli nehraje. Ačkoliv tedy gastro provozy mají denně ztrátu 411 mil korun a uzavřený vnitřní prostor restaurace dnes vzhledem k počasí znamená stále uzavřenou restauraci,“ vysvětlil.

Epidemická situace v Česku se přitom stále zlepšuje a včera bylo nově odhaleno 505 nových případů nákazy koronavirem, což je nejméně za všední den od 1. září loňského roku. Také incidence stále klesá a aktuálně je na hodnotě 34 nakažených/100 tis. obyvatel (a otevření zmiňovaných provozů, k němuž dojde v pondělí, by tak i vzhledem k rozvolňovacímu schématu stejně bylo namístě).