Dovolené se blíží. Které kytky přežijí bez újmy vaši delší nepřítomnost v bytě? II.

Rýdlová J.: Aloe vera

Prvním krokem k tomu, aby námi pěstované pokojovky nezmizely během naší dovolené z povrchu zemského, je jejich správný výběr. O tom, jak je vybrat téměř na první pohled a přitom vystačit s nulovými znalostmi z botaniky, jsme psali v prvním díle. Dnes přidáme tipy na pár rostlin, které jsou ve své nenáročnosti vhodné nejen pro časté cestovatele, ale také pro začínající pěstitele či pokročilé sklerotiky. Co se týká existenční samostatnosti těchto pokojových květin k jejich naprosté dokonalosti už chybí jen poslední krok, a to vyšlechtit odrůdu, která si dojde sama do vany pro vodu. Patrně to ještě nějakou tu chvilku potrvá, takže než se tak stane, mohou se vám hodit naše následující řádky.

Níže najdete rostliny, které nepotřebují ani průběžné rosení, ani častou zálivku a pro něž je hnojení otázkou toho, kdy si na ně vzpomenete. Přežijí vaši 10denní nepřítomnost i občasnou chaotickou péči. Samozřejmě nečekejte, že vám pak na botanické soutěži vyhrají první místo. Každopádně vám však vnesou do bytu kus přírody a zelené svěžesti a občas dokonce i nějaký ten květ. Navíc se (až na orchidej) velmi jednoduše rozmnožují, takže ušetříte za jejich pořízení. Většinou stačí získat „řízek“ rostlinky.

Pupovice ozdobná (nebo také dužnatka)

Půvabný sukulent, často zvaný mexický netřesk, s oblými listy vytvářejícími kulovitý tvar rostlinky. Vyhovuje mu teplé a suché prostředí paneláků. Obecné pravidlo říká, že se má zalévat, až když poprosí o vodu. A to je tehdy, když se mu svěsí a svraští spodní listy, z kterých vysává vodu nejdříve. Nemusíme ho však vždy nechat až takto vyschnout. Má rád slunce a hnojí se naprosto minimálně, někdo dokonce uvádí, že vůbec.

Rýdlová J.: Dužnatka

Tchýnin jazyk (nebo také tenura)

Různobarevné velké listy nadělají mnoho parády. Rychle a velmi ochotně se rozmnožuje. Svůj ne příliš lichotivý název dostala rostlina díky svým dlouhým a tvrdým listům s ostrými okraji. Někdy se jí také říká hadí jazyk nebo hadí rostlina podle anglického snake plant. Právě ona je naprosto skvělá pro již zmíněné pěstitele začátečníky či sklerotiky pokročilce, protože úspěšně přežije občasné opomenutí zálivky. Patří mezi tzv. přírodní čističky vzduchu, proto se doporučuje i do ložnic. Řadí se k těm několika rostlinám, které v noci uvolňují kyslík a pohlcují oxid uhličitý.

Rýdlová J.: Tchýnin jazyk

Aloe vera

Aloe vera je nejen okrasná, ale také léčivá rostlina podporující např. hojení řezných ran či popálenin. Stačí ji rozříznout a použít její gel. Můžete si z ní vyrobit přípravky na péči o rty, pleť či vlasy. Pozor však! Existují lidé, kteří na ni mohou mít alergii. Při požití může způsobit silné křeče a průjem. Má ráda slunce i polostín. V létě potřebuje zalévat častěji. Půda by ale rozhodně neměla zůstávat stále mokrá, je potřeba ji nechat proschnout. Také o této rostlině se říká, že čistí vzduch –  dokáže absorbovat i benzen, který se často nachází jako chemická sloučenina v barvách či chemických čisticích prostředcích. Také ona v noci uvolňuje kyslík a pohlcuje oxid uhličitý, proto se hodí do ložnic.

Rýmovník

Jedná se o léčivou bylinu. Má svěží, mírně chlupaté zelené listy, které když rozemnete mezi prsty, krásně voní. Je to taková aromaterapie na dýchací cesty, dále pak také na stres a úzkost. Údajně pomáhá posílit ledviny, lymfatický systém a nejen to. Má rád světlo, ale u mě žije i v polostínu obývací stěny. Klasicky se pěstuje v hlíně, mně prozatím roste i ve vodě (nestihla jsem ho už rok přesadit). Prý ho nemají rádi komáři, takže se vyplatí mít ho u okna, pozor však, aby ho nespálilo slunce. Nemá rád přemokřečení, takže týden bez zálivky v pohodě vydrží.

Rýdlová J.: Rýmovník

Potos (nebo také blázen)

Velmi nenáročná rostlina, původem liána z pralesa. Snese téměř opravdu vše. Můžete ho pěstovat jak v hlíně, tak ve vodě, ve stínu (vhodné pro temně zelené odrůdy) i na světle, kde se mu většinou líbí více. Ochotně se rozmnožuje. Velkou výhodou je, že si na něm většinou nelibují žádní škůdci.

Rýdlová J.: Potos ozdobený umělým karafiátem

Phalaenopsis

Jedná se o orchidej s krásnými květy, často zvanou jen phala. Má ráda hodně světla, ale přímé slunce ji může ublížit. Dávejte tedy pozor, k jakému oknu ji postavíte. Na jižním okně se spálí, zatímco na východním si bude libovat protože ráno je sluníčko méně silné. V létě je ideální zalévat ji nebo namočit ji na 30 minut do vody, a to přibližně podle okolní teploty 1krát týdně. Kořeny by neměly zůstávat trvale v mokru, protože pak uhnijí. Také je potřeba občas přihnojit hnojivem na orchideje.

Rýdlová J.: Orchidej