Je nutné i podruhé rodit “císařem”, když první porod proběhne císařským řezem?

ilustrační foto

Nyní jsem ve 34. týdnu těhotenství. Budu rodit podruhé. Jsou to 4 roky, co jsem rodila svého prvního chlapečka. Rodila jsem císařským řezem, protože měl omotanou pupeční šňůru kolem krku a dusil se. Nyní bych chtěla rodit normálně. Můj lékař v tom nevidí problém, ale na internetu se dočítám rozporuplné informace. Jak to tedy je?

Váš ošetřující lékař, předpokládám gynekolog, má naprostou pravdu. I když jste poprvé rodila císařským řezem, není nutné, aby i následující porod byl operativní. Jistě je nutné k porodu přistoupit jako k rizikovému, ale nejsou na místě přehnané obavy. Zvláště pokud předchozí operace byla pro akutně vzniklý stav a problém tedy netrvá i do tohoto těhotenství. Pokud se Vám jizva po předchozí operaci dobře zahojila, není důvod operaci opakovat. Existuje sice minimální riziko rozvolnění jizvy na děloze, ale to je pod 1 %.

Nevěřte všem fámám na internetu a důvěřujte ošetřujícím lékařům, kteří se o Vás starají. Císařský řez by měl být používán jen v akutních případech, přesně jak se Vám stalo při prvním porodu, kdy tato operace pravděpodobně Vaše dítě zachránila. Bohužel v dnešní době se spíše jedná o nadužívanou metodu porodu, která je pro maminku mnohem rizikovější než vaginální porod a zdravému dítěti také neprospívá.

Držím Vám tedy palce, aby vše dobře dopadlo a přeji hodně štěstí.

Prim. MUDr. Michal Zeman, Ph.D.,

gynekologicko porodnické oddělení

KZ, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z.