KORONAVIRUS: Registrace k očkování pro všechny 16+ spuštěny. Ministři budou jednat o (ne)nošení roušek ve školách

Zdroj: Pixabay

Česko – Počínaje dnešní půlnocí byla otevřena možnost registrace k očkování pro všechny ve věku 16+. Jelikož epidemiologická situace se zlepšuje, ministr školství Plaga chce diskutovat s resortem zdravotnictví o rozvolnění podmínek ve školách vzhledem k povinnosti nosit během celé výuku roušky. Kolik lidí ze skupiny 16+ již o očkování projevilo zájem? Kdy se budou moci očkovat i mladší děti? A kdy by se školáci mohli zbavit roušek alespoň ve třídách?

Průběh registrací k očkování

Již od dnešní půlnoci se všichni starší 16 let mohou na webu www.ceskoockuje.cz registrovat k očkování proti novému typu koronaviru. Jedná se o poměrně masivní populační skupinu čítající cca 1,5 milionu lidí – a během dnešního dopoledne již systém evidoval kolem 80 000 zájemců. „Otevřeli jsme registraci na očkování pro všechny od 16 let. Prosím, registrujte se, ať uděláme společně tečku za koronavirem. Je čas vrátit se zpět k normálnímu životu,“ vyzval Adam Vojtěch.

Podle informací zveřejněných na twitterovém účtu premiéra Babiše navíc tempo očkování roste, alespoň jednu dávku vakcíny již dostaly cca 4 miliony lidí, během středy a čtvrtka překročily podané dávky vakcíny počet 100 000 (ve středu se jednalo o 112 231 naočkovaných a ve čtvrtek 109 547). Vzhledem k poměrně uspokojivé rychlosti očkování by tak již v dohledné době mohla být registrace otevřena také pro děti starší 12 let, přesný termín ale není zatím znám a bude předmětem jednání. „V této souvislosti nejprve potřebujeme zmapovat zájem stávající nové skupiny a podle toho budeme plánovat další dodávky vakcín,“ vysvětlil Adam Vojtěch.

Roušky ve školách

Jelikož epidemiologická situaci se stále zlepšuje, začínají být otázkou také některá stále platná opatření, aktuálně zejména to, které ukládá povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve školách. „Nošení roušek je čím dál složitější vzhledem k počasí, bude-li to nutné, do konce školního roku vydržíme, ale bylo by dobře, kdyby se to nějak podařilo omezit. Některé děti jsou 8 hodin ve škole a po celou dobu by měly mít na ústech roušku,“ upřesnil Luboš Zajíc, člen rad Asociace ředitelů ZŠ.

Právě k omezení této povinnosti vybízí ministr školství Plaga, který by se měl v této otázce sejít také s ministrem zdravotnictví Vojtěchem.  „Byl jsem osloven ministrem školství s kompromisní variantou týkající se roušek ve třídách. Při frontální výuce, kdy jsou žáci ve třídách a sedí v lavicích, by možná roušky nemusely být. Budeme o tom ještě jednat, a to i na základě vývoje epidemiologické situace,“ shrnul Vojtěch. Ten potom dle vlastních slov čeká zejména na dopady aktuálního rozvolnění, které v souvislosti s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu proběhlo toto pondělí. Jak ministr zdravotnictví doplnil, celou situaci bude ještě konzultovat s hygieniky a dalšími odborníky, naznačil také, že někteří z nich tomuto návrhu příliš naklonění nejsou. „Myslím, že během příštího týdne budeme chytřejší. V tuto chvíli nemám žádné informace, že by někde docházelo k masivnímu šíření. Rozvolnění ale proběhlo v pondělí a všední dny nejsou těmi, kdy by lidí chodili do klubů apod. Na druhou stranu situace v ČR se celkově zlepšuje, byť v některých regionech je incidence stále kolem 50-60 nově nakažených na 100 tis. obyvatel, tak trend je stále klesající,“ uzavřel