Oběti požáru v Bohumíně teď připomíná pomník před domem, kde hořelo

Foto: Město Bohumín - Instalace pomníku v Nerudově ulici

BOHUMÍN – Město Bohumín instalovalo před domem v Nerudově ulici, kde došlo loni v srpnu k tragickému požáru, žulovou pamětní desku. Ta od nyní bude připomínat nešťastnou smrt jedenácti lidí, kteří 8. srpna při žhářském útoku zahynuli.

Tragické okamžiky srpnového podvečera připomíná datum vyobrazené na pomníku římskými čísly. V samotném lesklém povrchu se odráží obraz panelového domu, kde k neštěstí došlo. Čistý a jednoduchý vzhled památníku vážícího téměř čtvrt tuny, rezonuje s postojem obyvatel města, kteří na oběti a celou událost nikdy nezapomenou.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Tvar desky je navržen, tak, aby na něj bylo možné pokládat svíčky,“ řekla mluvčí města, Jana Končítková o pomníku, jehož zřízení město začalo zvažovat hned po tragické události.

„Pečlivě jsme vybírali podobu pomníku, aby byl decentní a důstojný. Nakonec jsme zvolili tmavě šedou kamennou desku zapuštěnou do země ve stínu stromů. Blíží se také první výročí a lidé tu jistě budou chtít zavzpomínat na oběti požáru,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Deska o rozměrech 1,8 metru a 1,5 metru je vyrobena z přírodního žulového kamene Verde Bahia. Ten se vyznačuje vysokou tvrdostí, pevností, nízkou nasákavostí a odolností vůči povětrnostním vlivům. Okraje desky mají štípané hrany, aby do kamene mohl v budoucnu prorůstat trávník. Památník tak bude působit jako přirozená součást prostranství.

Po tragické události Město Bohumín věnovalo 200 tisíc korun do veřejné sbírky na zmírnění následků tragédie. Sbírku loni zřídil Moravskoslezský kraj a sešlo se v ní přes 3 miliony korun. Největší část z této částky obdrželi pozůstalí, odškodněni byli ale i nájemníci dotčeného panelového domu.

Dále na našem webu

Svědek sexuální agrese na veřejnosti: Hledá se muž na kole z fotografie!