Horská služba zřizuje pro větší bezpečnost „cyklohlídky“

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Protože aktuálně, také kvůli pandemii, začalo trávit čas na kole stále více lidí, odhodlala se Horská služba pro zavedení tak zvaných cyklohlídek. Jejich úkolem bude dohlížet na to, aby lidé měli například helmy, či kolo ve vyhovujícím technickém stavu.

Na kole jen s přilbou, to je moto horských záchranářů. „Doba a některá omezení řadu lidí přiměla k tomu, aby na kole začali trávit více volného času. Velký zájem o cykloturistiku se čeká i letos,“ řekl Ladislav Slánský z Týmu bezpečnosti Horské služby ČR.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

S nehodami cyklistů a koloběžkářů se u nás potýká i Horská služba, které každoročně počty zásahů v letní sezóně narůstají a nevyhýbají se žádné oblasti. Cyklisté přitom patří mezi skupinu nejzranitelnějších účastníků na silnicích, často si ale sami neuvědomují možné následky nebo nebezpečí, která na ně v provozu číhají.

To potvrzují i statistiky, které uvádí, že v roce 2020 v celé zemi vyhasly životy čtyřicítky cyklistů, což je o čtyři více, než v roce 2019. Víc než polovina cyklistů umírá přitom vlastní vinou. Těžce zraněno jich pak bylo téměř tři sta.

Právě prázdninové měsíce bývají v tomto ohledu nejrizikovější. Stále více návštěvníků hor a dalších turisticky zajímavých lokalit usedá za řídítka jízdních kol. Jízda je pro ně příjemnou relaxací a za dodržení některých pravidel by měla být nejen příjemná, ale také bezpečná.

Co tedy můžete od cyklohlídky Horské služby čekat? Asi překvapí, že se budou zajímat nejen o cyklisty na horách. Narazit na ně bude možné totiž i ve městech a podhorských oblastech. Hlavním tématem bude přilba.

„Při pádu cyklisty je nejohroženější částí těla hlava. To základní, co můžeme pro své zdraví udělat, je právě ochranná přilba. Ačkoliv je povinná do 18 let, data ukazují, že by bez ní neměly vyjíždět ani starší ročníky,“ dodal na závěr Ladislav Slánský.

Dále na našem webu

Řeka Opava má svou první letošní oběť, je jí 11letý chlapec