KORONAVIRUS: Europoslanci schválili covid pasy, platné by měly být od 1. července

Zdroj: Pixabay

Česko/EU – O tzv. covid pasech, tedy dokladu o bezinfekčnosti, který by měl být využíván především v rámci cestování, se vedou rozsáhlé diskuse, a to nejen v Česku, ale také na půdě Evropského parlamentu. Po mnoha průtazích se však dnes europoslanci shodli na tom, jak by covid pasy měly vypadat, nyní je tedy na členských zemích, jak k celé problematice přistoupí. Čeští poslanci by tak o covid pasech měli jednat již dnes odpoledne, výsledek plánované schůze však není zdaleka jistý.

Kompromisní covid pas

Covid pasy se v posledních měsících staly pro všechny evropské/bruselské instituce prioritou, přesto na jejich podobě nepanovala shoda. Dnes tedy související jednání skončila určitým kompromisem. Covid pasy tedy budou fungovat jako „osvědčení o bezinfekčnosti“, které lze získat jak po podstoupeném očkování, absolvovaném testu na covid-19 s negativním výsledkem, tak i po prodělání onemocnění covid-19. Stěžejní otázkou byly pro Evropský parlament během vyjednávání přesných podmínek pro uvedení covid pasů v život finance – europoslanci tlačili na to, aby vydávání dokumentu bylo zdarma. Na tom se sice nakonec všichni shodli, problémem je ale testování. Právě testy totiž zdarma nebudou, ačkoliv v některých zemích jsou stále poměrně nákladné (a jejich cena překračuje v přepočtu i 2 000 Kč). Evropská komise proto vyčlenila 100 milionů eur, které rozdělí mezi členské státy, aby mohly ceny testů alespoň snížit. Přesto ale lidé budou muset za testy připlácet.

Český spor o covid pas

Aby celý „projekt“ covid pasů začal reálně fungovat, je nutné, aby nyní členské státy vše dokončily – připravily technické a také legislativní zázemí. Ačkoliv v platnost by covid pasy měly vstoupit 1. července, v prvé řadě je jednotlivé země musí schválit. Čeští poslanci by tak o covid pasech a související legislativě měli jednat již dnes odpoledne. Doposud ale není jisté, jak bude jednání probíhat. První návrh „covid-pasové“ legislativy byl již stažen, jelikož někteří odmítali projednávání ve stavu legislativní nouze. Naopak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se nechal slyšet, že si nedokáže představit, že by se zákon neschvaloval zrychleně – to by totiž dle jeho slov nebylo možné vše do počátku července stihnout (novela totiž musí projít ještě senátem). A právě během letní sezony by covid pasy mohly významně usnadnit cestování alespoň po Evropě. Proti covid pasům však stojí část opozice, s jejich zaváděním nesouhlasí komunisté a ani SPD. Tomio Okamura pak covid pasy považuje za diskriminační, protože někteří se údajně nechtějí nechat očkovat a ani testovat. Podle Pirátů pak stávající legislativa pro zvedení covid pasů stačí a není třeba další.

Usnadnění cestování napříč Evropou

Česko přitom již od počátku června vydává certifikáty, které umožňují cestování do sedmi států (země sousední, Slovinsko a Chorvatsko), od 21. června pak budou do Česka moci všichni z celé Evropy bez omezení, pokud prokáží bezinfekčnost. „My to vnímáme jako velký impuls pro cestování, tento systém by měl ulehčit cestování. Certifikát by třeba časem mohl posloužit také k cestování mimo unii,“ uvedl pak v dané souvislosti Roman Škrabánek, prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Nejen Česko se ale snaží otevírat turismu, i další evropské země zahajují turistickou sezonu a snaží se k návštěvníkům ze zahraničí přistupovat vstřícně. Itálie např. zrušila povinnou karanténu pro všechny z EU, Británie a Izraele, pokud se prokáží negativním testem. Do Francie lze také cestovat bez souvisejících karanténních opatření při prokázání se podstoupení očkování.