Počty nehod cyklistů rostou: Záchranáři varují, Senát dnes řeší cyklo-novelu

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Na zvýšený počet nehod cyklistů se začátkem letní sezony dnes upozornili krajští zdravotničtí záchranáři. Jen za poslední víkend vyjížděli ke dvacítce nehod, jichž se účastnili právě cyklisté. Mimo jiné záchranáři upozornili na nutnost používání ochranné přilby a dalších chráničů, které mohou výrazně zmírnit následky nehody.

Právě dnes také zasedá český Senát, na jehož schůzi se bude projednávat novela cyklo-zákona. Ta by mohla nově přinést povinnost řidičů objíždět cyklisty z větší vzdálenosti, než tomu bylo doposud. Statistiky ale ukazují na to, že chyby řidičů při předjíždění nejsou hlavní příčinou nehod cyklistů, a že nehod cyklistů vzniklých při předjíždění je jen pětina z jejich celkového počtu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

“Statistika z roku 2019 ukazuje, že u 4091 nehod s účastí cyklistů bylo 64 procent cyklistů viníkem. Dále bylo 782 bourajících cyklistů pod vlivem alkoholu, přičemž 509 cyklistů nadýchalo přes 1,5 promile alkoholu,” uvedl ostravský senátor Zdeněk Nytra, který má ve svém resortu i oblast dopravy, a k tématu vystoupil 27. května v pořadu Máte slovo. (Máte slovo – Cyklo novela)

“Během uplynulého víkendu jsme museli zasahovat u dvou desítek zraněných cyklistů, a to napříč všemi okresy v kraji. Dalšími pacienty se stali rovněž čtyři jezdci na koloběžkách a elektro koloběžkách,” řekl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Mezi příčinami nehod byly prosté pády, nárazy do překážky, třeba zábradlí či automobilu. V jednom případě došlo také na střet dvou cyklistů. Ošetření potřebovaly, krmě dospělých cyklistů, i čtyři děti. Většina poranění byla naštěstí lehčího nebo středně těžkého charakteru.

Závažné zranění páteře však utrpěl pětačtyřicetiletý muž na Karvinsku, který v neděli 6. června po poledni při jízdě na kole narazil do kamionu. Na místě události zasahovala posádka letecké záchranné služby spolu s týmem RZP.

“Pacient byl za pomoci vyprošťovacího rámu uložen do podtlakové matrace, zajištěn krčním límcem a nitrožilně podanými léky. Po dalších opatřeních jej vrtulník šetrně transportoval do traumatologického centra Fakultní nemocnice Ostrava,” dodal na závěr Humpl.

Dále na našem webu

Řeka Opava má svou první letošní oběť, je jí 11letý chlapec