Pozor, aby vám nepropadl certifikát očkování proti COVIDu. Jak vyměnit starý za nový?

Záhlaví certifikátů, které je potřeba vyměnit. Foto: Rýdlová J.

Dostali jste již obě dávky očkování proti COVIDu a potvrzení o něm máte pěkně uložené v mobilu nebo schované ve stole. Máte za to, že už se vás celý blázinec ohledně všech těch certifikátů netýká, že už jste konečně „z obliga“. Jenže ono to není tak úplně jisté. Raději se podívejte na datum vystavení certifikátu. Pokud jste ho získali před 1. červnem letošního roku, pak bude brzy neplatný.

Naočkováno už je přes polovinu národa

V ČR je k dnešnímu dni  naočkováno téměř 6,5 milionu lidí, z toho téměř 2 % miliony mají očkování již kompletní. Co se týká podávaných vakcín, absolutní prvenství má stále očkovací látka Comirnaty (80 %), pak následují VAXZEVRIA (9,9 %), COVID-19 Vaccine Moderna (9 %) a COVID-19 Vaccine Janssen (1 %). Velký počet těchto lidí byl však naočkován před 1. červnem 2021, kdy se vydávala nyní již zastaralá verze certifikátů. Tehdy totiž ještě nebyly známy požadavky EU na to, co mají certifikáty obsahovat.

Staré vs. nové certifikáty

Od 1. června 2021 jsou vydávány nové certifikáty o očkování, které jsou v souladu s pravidly EU. Je na nich znak EU, platný QR kód a uvedené údaje jsou v souladu s pravidly EU. Měli byste je tudíž uplatnit bez problémů nejen u nás, ale i v zemích unie. Staré certifikáty musíte tedy vyměnit za nové. Máte na to čas do 1. července. Pak již staré certifikáty (s českým státním znakem) nebudou u nás uznávány a nebudou také k dispozici ke stažení.

Jak vyměnit starý za nový

Novou verzi starého certifikátu můžete získat jedním z následujících způsobů:

  1. Nový certifikát si jako občan České republiky můžete stáhnout na očkovacím portálu občana (na tomto místě již tedy nebudou k dispozici původní certifikáty, ale certifikáty nové). Pro cizince a děti bez OP bude tato možnost dostupná v týdnu od 15. června.
  2. Po naskenování QR kódu starého certifikátu se zobrazí jedinečná URL adresa, na které si můžete stáhnout nový certifikát.
  3. U poskytovatele zdravotních služeb, který vakcinaci či test provedl (očkovací místo, praktický lékař, odběrové místo).

Zkusili jsme v redakci za vás

Výměnu starého certifikátu za nový jsem jsem provedla přes výše uvedený očkovací portál občana. Po vložení rodného čísla a čísla občanského průkazu vám přijde na mobil jednorázový kód. Podmínkou však je, že jste při očkování uvedli aktuální číslo svého mobilu. Poté se vám v aplikaci zobrazí potřebné údaje, vy kliknete vpravo nahoře na “očkovací certifikát” a ten se vám stáhne do vašeho PC. Vše je otázkou několika málo minut.

Zdroj: COVID portál, MZČR