KORONAVIRUS: Další změna pravidel pro dětské tábory a hrozba mutace „delta“ na obzoru

Zdroj: PxHere

Česko – V posledních dnech byly jedním z hlavních témat ve vztahu k protikoronavirovým opatřením požadavky ministerstva zdravotnictví v souvislosti s organizací dětských táborů. A podmínky se mění v podstatě denně. Dnes se ale zdá, že resort ministra Vojtěcha konečně dospěl k určitému přijatelnému kompromisu. A ačkoliv epidemická situace v Česku je čím dál lepší, nejen podle Vojtěcha se mutace delta (indická mutace) naší zemi nevyhne. Hrozí britský scénář?

Kompromisní táborový režim

Testy na koronavirus pouze před nástupem na tábor. Požadavek na opětovné testování během tábora. Změna pravidel na nutnost podstoupení PCR testu před táborem, a to pro všechny děti, pokud nemají být znovu testovány. Přesně takto chaoticky se měnila pravidla, která do světa vypouštělo ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s organizací letních táborů. Není tedy divu, že jejich organizátoři byli v posledních dnech již na pokraji sil – se zohledňováním neustálých změn v pravidlech testování totiž nikdo z nich nepočítal. Dnes ale ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že dospělo ke kompromisu, který by (snad) již měl být definitivní – a souhlasí s ním i Česká rada dětí a mládeže.

Pro organizátory táborů, resp. účastnící se děti, tedy bude platit, že před nástupem by se měly ideálně prokázat maximálně 7 dní starým PCR testem. Právě děti s negativním výsledkem PCR testu se pak již během tábora (bude-li delší než týden) znovu testovat nebudou muset. Při nástupu na tábor ale budou akceptovány také maximálně 3 dny staré testy antigenní (včetně samotestů), ovšem nutností bude přetestování 7. den. Jako doklad o bezinfekčnosti pak poslouží také certifikát o podstoupení první dávky očkování (minimálně 22 dní od podání vakcíny) v případě těch, kterým již bylo 16+, a samozřejmě i potvrzení o prodělání onemocnění covid-19. Mimořádné opatření, které všechny tyto podmínky zahrne, pak ministerstvo zdravotnictví předloží vládě v rámci příštího jednání, tedy následující pondělí.

Riziko mutace delta

Aktuální epidemická situace je v Česku více než pozitivní. Za včerejší den přibylo jen 213 nových případů nákazy (což je o 170 méně než minulé úterý), klesá také počet hospitalizovaných. V nemocnicích je tak v souvislosti s koronavirem jen 136 osob, z nichž 19 je ve vážném stavu. Podle odborníků se ani přesto nelze vyhnout potenciálnímu šíření mutace delta (indické mutace), s níž se nyní intenzivně potýká Velká Británie.

Ministr Vojtěch tak dnes během jednání ve sněmovně odmítl zrušení pandemické pohotovosti – a varoval před unáhleným uvolňováním, které se nám již jednou vymstilo. „Podívejte se, co se děje ve Velké Británii – jakým způsobem narůstá počet případů indické mutace. To nás čeká, jestli chceme nebo ne, taktéž. Je to otázka pouze času,“ shrnul ministr s tím, že je nutné udržovat režimová opatření. Tentýž názor pak vyjádřil také epidemiolog Rastislav Maďar – podle jeho slov by sice bylo naivní myslet si, že daná mutace do Česka nedorazí, ale nutně nemusí dojít k podobné „apokalypse“ jako loni na podzim a letos na jaře (a také souvisejícím lockdownům). Ačkoliv mutace delta je údajně až o 60 % nakažlivější než mutace britská, kompletní očkování může zamezit nejen jejímu šíření, ale především přehlcení nemocnic. I proto je podle odborníků klíčové co nejrychleji naočkovat všechny ty, co mají zájem.