Jako pára nad hrncem: O lidech, kteří záhadně zmizeli

Ilustrační obrázek

Odjakživa lidé zkoumali to, proč lidé nevysvětlitelně zmizí, a pak se případně objeví na zcela jiném místě. V úvahu v prvé řadě připadají racionální vysvětlení: stanou se obětí zločinu, únosců nebo zmizí zcela dobrovolně. Někdy ale zmizení provázejí tak tajemné okolnosti, že je nelze racionálně vysvětlit tak snadno.

Historie mizení

Nyní něco z konkrétních případů, které byly zaznamenány. Roku 1665 odjel jeden muž na služební cestu do indického Goa, náhle se však objevil v Portugalsku. Případ nezůstal utajen před inkvizicí, nešťastník byl prohlášen za čaroděje a skončil na hranici.

V roce 1900 vešel Sherman Church do tkalcovské dílny. Už ho nikdy nikdo nespatřil. Zajímavé je, že v několika případech lidé zmizeli, později se vrátili a znovu zmizeli.

V osmdesátých letech 19. století zmizeno v západním Londýně množství lidí, tento případ se vžil pod názvem “westhamská zmizení”. Jednou z prvních obětí byla maličká Eliza Carterová. Ta sice zmizela, pak se ale znovu objevila na ulici a povídala si s lidmi, kteří ji přesvědčovali, aby se vrátil domů. Následoval argument, že “oni ji nepustí”. Nakonec zmizela docela.

Mezi známé případy naší doby patří zmizení boxera Jima Robinsona, známého jako “Sweet Jimmy”. Roku 1979 s Jimem jeden reportér vedl rozhovor v jeho domě v Miami, a to byla také poslední stopa po Jimovi. Poté již ho nikdy nikdo nespatřil.

Situace u nás

Ani u nás nejsou takováto zmizení ojedinělá. Náš nejznámější případ zmizení je folková zpěvačka Pavlína Braunová – ta již se pohřešuje dlouhá léta. Senzibilové přišli s různými verzemi toho, kde se nachází Pavlínino tělo, všechny tyto informace se ale ukázaly jako mylné. Existuje několik teorií: mohla být zavražděna a její tělo ukryto, mohla tajně emigrovat (a přerušit i veškeré kontakty s rodinou). Nikdy nebyla nalezena jediná stopa.

Zajímavé bylo zmizení pětapadesátiletého údržbáře Vladimíra Bastla z Třebíčska roku 1999. Na cestě po něm zbyly stopy ve sněhu, které však znenadání končily.

Možné teorie

Charles Fort poprvé v dějinách použil termínu teleportace. Vysvětluje se jako proces, kdy se lidé či předměty přemisťují či přecházejí do jiné formy bytí, a to za pomoci sil neznámého původu. Existuje množství pohádek, kdy malé děti odnášejí víly a jiné bytosti, v reálu však tyto síly nejsou vidět. V poslední době se jeví jako vysvětlení zásah mimozemských bytostí. Nic zatím nebylo potvrzeno.

Záhadná zmizení jsou v souladu také s vírou spiritistů, že totiž jakási síla dokáže pevná tělesa odhmotnit a následně materializovat. Hmotný svět má být jakousi hustou, pomalu vibrující hmotou, zato svět spirituální je zjemnělá materie – a ta pro vnímání člověka vibruje příliš rychle. Takto by tedy lidé mizeli a nečekaně se objevili někde jinde, protože změna vibrace atomů by je přenesla z místa na místo.

Ať je to jak chce, některé případy, kdy lidé zmizeli beze stopy, nelze vysvětlit logicky a dodnes nejsou objasněny. Co se s těmito lidmi stalo, kam se poděli?