KORONAVIRUS: Epidemická situace kolísá, nárůst nových případů zaznamenala Praha, v dalších dvou krajích se šíří delta mutace

Zdroj: Pixabay

Česko – Epidemická situace v Česku je stabilizovaná, k nárůstu nákazy dochází jen v hlavním městě. V dalších dvou krajích se však šíří také významně nakažlivější delta mutace, která je již podle Státního zdravotního ústavu na hranici komunitního přenosu. Přesto premiér Babiš plánuje výměnu respirátorů za roušky.

Počty nově nakažených v Česku setrvale klesají, jedinou výjimkou je hlavní město Praha – tam naopak výskyt koronaviru mírně roste, což naznačuje také reprodukční číslo R, které v Praze již přesahuje hodnotu 1. Přesto ale nejsou počty nových případů v hlavním městě nijak drastické – týdenní incidence v přepočtu na 100 tis. obyvatel dosahuje k hodnotě 17 (zatímco zbytek republiky se již pohybuje pod číslem 10 a celostátní týdenní incidence je na hodnotě 7). Podle Ladislava Duška (ÚZIS) se tak de facto opakuje situace z loňského léta. V případě Prahy ale hygienici podobný vývoj očekávali, a to i vzhledem ke specifičnosti hlavního města, pro nějž je typická vysoká mobilita a obecně vyšší míra mezilidských kontaktů.

Změny v organizaci očkování

Na zlepšující se epidemické situaci se nepochybně podílí také očkování – v populaci je ovšem stále řada těch, kteří jej z různých důvodů odmítají. Jedním z častých problémů v souvislosti s letní sezonou je pak podání druhé dávky vakcíny, kdy termín nelze nijak posunout. To by se ale mělo změnit. Ministerstvo zdravotnictví plánuje již během letních prázdnin umožnit nejen očkování bez předchozí registrace, ale také zkrácení intervalu mezi podáním první a druhé dávky – a to znovu na původní tři týdny (interval byl prodloužen zejména kvůli možnosti naočkovat alespoň první dávkou co nejvíce lidí). Kromě toho by mělo být ale možné termín druhé dávky domluvit dle potřeby. „Myslím, že to už bude doba, kdy bude možné dohodnout si termín druhé dávky na termín, který bude člověku vyhovovat,“ uvedla přímo hlavní hygienička Svrčinová.

Mutace delta vs. roušky

Jako jediný problém se tak v Česku aktuálně jeví tzv. mutace delta (indická mutace), jejíž výskyt i na našem území stoupá. „Tato varianta koronaviru se tu už vyskytuje a nejsou to jen sporadické záchyty. K jejímu šíření tedy bude docházet i během léta,“ upřesnil Dušek. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch je pak třeba udělat vše pro to, aby nárůst byl co nejpomalejší a aby nedošlo ke vzedmutí epidemie. O to více problematická se tak epidemiologům zdá stávající diskuse o tom, zda v MHD a veřejných prostorech nahradit respirátory rouškami. Premiér Babiš přitom tuto změny prezentuje již jako hotovou věc. „Od prvního července chceme zavést nošení chirurgických roušek i v MHD,“ uvedl tak v rozhovoru pro deník Právo.

Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se již mutace delta objevila v Praze a krajích Královéhradeckém, Moravskoslezském, Ústeckém, na Vysočině a také v krajích Libereckém a Jihočeském. Právě v posledních dvou jmenovaných pak podle odborníků již hrozí komunitní šíření. „Detekce varianty delta s podezřením na komunitní přenos v Libereckém a Jihočeském kraji by měla být znamením, že důsledná kontrola všech osob jakýmkoliv způsobem překračujících naše hranice je opodstatněná,“ shrnuje pak zpráva SZÚ.