OBRAZEM: Tornádo zanechalo spoušť, zemřeli nejméně čtyři lidé

JIŽNÍ MORAVA – Domy beze střech, zničená auta, polámané stromy, ale i mrtví a pátrání po nezvěstných. Takový je obraz díla zkázy, které zde zanechalo tornádo, jež se ve čtvrtek prohnalo jižní Moravou. Přineslo bolest a beznaděj. Následkem řádění zemřeli nejméně čtyři lidé a škody na majetku jsou nevyčíslitelné.

Mezi nejvíce postižené obce patří Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice. Odhadem je postižena polovina obce Hrušky, která je prakticky srovnaná se zemí. V Lužicích je zasažená asi třetina obce a Mikulčice vypadají jako po válce. V oblasti nefunguje elektřina a velké výpadky má i signál pro mobilní telefony.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Na místě zasahuje téměř dvě stě jednotek hasičů a armáda. Pomáhají i hasiči z Rakouska. Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich vyhlásil pro oblast Hodonínska a Břeclavska stav nebezpečí. „Hasičský záchranný sbor má situaci v postižených oblastech pod kontrolou, ta ale zůstává nadále mimořádně vážná. Jihomoravský kraj děkuje za všechny nabídky pomoci, ale v současnosti musí nejdříve podrobně zmapovat celou situaci přímo na místech a zjistit, jaké jsou tam aktuální potřeby. Od pátečního rána je aktivována informační krizovou linka 800 129 921, na které je možno nabízet pomoc pro postižené obce a jejich obyvatele,“ informoval Jihomoravský kraj.

„Vyčkejte a v žádném případě nejezděte na místo! Dáme vědět, až bude situace trochu jasnější,“ vyzývá hejtman.

Diecézní charita Brno vyhlašuje sbírku na pomoc lidem zasažených přírodními katastrofami na Hodonínsku a Břeclavsku. Číslo účtu 4211325188/6800, variabilní symbol 2002. Přispět je také možné zasláním DMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS DCHB 30, 60, 90.

foto: facebook, Lucie Přikrylová, Martin Kalina, HASIČI