Školní rok online byl vysilující, maturity v kraji navíc dopadly nečekaně

Foto: raš: Distanční výuka se táhla téměř celým školním rokem 2020-2021

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Náročný pro studenty, rodiče a zejména pedagogy, kteří kvůli přípravám na online výuku mnohdy chodili spát i ve dvě hodiny v noci. Tak by se dal popsat školní rok 2020-2021, jehož studijní výsledky dnes zveřejnil odbor školství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Studentů základních škol je v našem kraji sto tisíc, dalších 48 tisíc jich navštěvovalo v letošním školním roce střední školu. „Přestože byl tento školní rok ve znamení náročné distanční výuky, letošní maturanti v písemných zkouškách dopadli překvapivě lépe, než loni,“ uvedla jménem kraje jeho mluvčí, Nikola Birklenová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Jedna z obav, jak se odrazí virtuální výuka na znalosti studentů, se týkala maturitních zkoušek. Většina letošních maturantů má už kompletní zkoušky za sebou. Praktické maturity ale mohou letos probíhat až do konce srpna. Kraj má v tuto chvíli na stole pouze výsledky písemných didaktických testů, které administroval CERMAT.

„Na základě celorepublikových čísel z CERMATu už ale odhadujeme, že úspěšnost maturantů z našeho kraje byla letos lepší, než v roce minulém,“ řekl školský náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny a upřesnil, že v Moravskoslezském kraji se letos na jaře k maturitní zkoušce přihlásilo přes 9 tisíc středoškoláků.

Maturitní zkouška byla i letos povinná z českého jazyka a druhého předmětu, kterým je matematika, nebo cizí jazyk. Letos si matematiku k maturitě zvolilo 19 procent žáků, angličtinu 78 procent, další cizí jazyky pak 3 procenta maturantů.

Co se týká úspěšnosti, písemnou část maturity z českého jazyka absolvovalo v republice úspěšně 95,1 procento studentů. V matematice obstála 83,2 procenta maturantů, v angličtině bylo úspěšných 93,3 procent žáků.

Nejen v Moravskoslezském kraji tak těžký školní rok nikdo nepamatuje. „Všem nám přeji, aby byl příští školní rok už normální, aby děti docházely prezenčně do školy, čerpaly vědomosti a dovednosti napřímo a třeba také zúročily ty pozitivní návyky, které jim distanční výuka dala,“ řekl na závěr školský náměstek Stanislav Folwarczny.

Dále na našem webu:

Video: Sever pomáhá Jihu! Konvoj hasičů z Ostravy vyjel v noci pomáhat na Břeclavsko