Neptun nebude bez vody! Frenštát se na 3 měsíce loučí s krásným náměstím

Foto: wik - Neptunova kašna na frenštátském Naměstí Míru je dlouhodobě bez vody

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM – Náměstí Míru ve Frenštátě letos v létě návštěvníky nepotěší pohledem na historickou Neptunovu kašnu. Ta si totiž vyžádala kvůli netěsnosti opravu. Práce budou stát 1,6 milionu korun a potrvají od 12. července do podzimu.

Historickou kašnu poničily kořeny přiléhajících vzrostlých stromů. „K opravě kašny jsme přistoupili z důvodů netěsnosti její nádrže. Vlivem růstu kořenů nedaleké lípy pod kašnu došlo k praskání kamene a také k narušení její statiky,“ vysvětluje Jana Machková z frenštátské radnice.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Během opravy, kterou provede restaurátor Tomáš Skalík, bude místo okolo kašny z důvodu bezpečnosti oploceno. Na základě statického posouzení dojde nejdřív k demontáži sochy Neptuna, podstavce a sloupků. Dále se rozebere těleso kašny do jednotlivých kamenných bloků. Tyto budou převezeny do ateliéru k ošetření.

„Pak se vytvoří nová železobetonová základová deska v úrovni stávajícího terénu a kašna se znovu usadí až na tyto, staticky stabilní, základy,“ řekla dále Machková s tím, že kašna bude po opravě výš, než tomu bylo doposud.

Dále na našem webu:

Video: Hledá se trojice mužů, kteří napadli v Ostravě dva 14leté chlapce