KORONAVIRUS: Vláda chce jednat o prodeji nadbytečných vakcín, ke schválení v Evropě míří další očkovací látka

Zdroj: Pixabay

Česko – Očkování se stalo (nejen) v Česku nejvíce prosazovanou formou boje proti nákaze novým typem koronaviru.  Zatímco ještě před nedávnem jsme se ale potýkali s nedostatkem vakcín (a proto také byly rozfázovány jednotlivé „vlny“ registrací k očkování dle věku a také rizikovosti povolání), nyní jich je na našem území nadbytek. Na evropský trh zároveň pravděpodobně zamíří další očkovací látka, která již nyní prochází schvalovacím procesem Evropské lékové agentury (EMA).

Vládní kampaň „Udělejme za koronavirem tečku“ staví na propagaci a popularizaci očkování s cílem přesvědčit k němu i ty, kteří se ještě (z jakýchkoliv důvodů, vyjma ty zdravotní) očkovat nenechali. Očkovat se již mohou nechat i děti starší 12 let (za doprovodu zákonného zástupce) a po celé republice jsou postupně otevírána také očkovací místa, kde není třeba předchozí registrace. Např. dnes bylo očkování zahájeno v brněnském nákupním centru Olympia, kde je dokonce možné vybrat si vakcínu, a to buď jednodávkovou Johnson&Johnson, nebo dvoudávkovou Pfizer. Kromě toho začnou do vybraných lokalit s doloženou nízkou proočkovaností také vyrážet mobilní očkovací týmy. „Máme již velmi detailní přehled o vesnicích i městech, kde je ta proočkovanost nižší, tam tedy očkovací týmy vyšleme,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ačkoliv vláda se snaží zájem o očkování stimulovat, vakcín je aktuálně v Česku nadbytek – a podle premiéra Babiše se tak na pondělním jednání bude rozhodovat o jejich prodeji. „Budeme prodávat vakcíny podle disponibility a zájmu,“ uvedl Babiš. „Vakcín máme více, než jsme schopni spotřebovat, zejména se jedná o vakcíny Astra Zeneca,“ upřesnil pak ministr vnitra Hamáček. Právě vakcíny Astra Zeneca přitom některé země zcela přestaly užívat kvůli potenciálním ojedinělým nežádoucím účinkům (krevním sraženinám), příp. byla aplikace omezena jen na vybrané věkové skupiny.

Evropská léková agentura (EMA) zároveň začala posuzovat další vakcínu, a to od společnosti Sanofi. Ta funguje na bázi bílkoviny, která má vyvolat imunitní reakci organismu. Podobný princip již firma využívá v případě vakcín určených proti klasické chřipce. Posuzována pak bude bezpečnost, efektivita a také kvalita – a ve stejné fázi procesu schvalování jsou i vakcíny dalších čtyř výrobců, a to včetně vakcíny od společnosti Novavax, která by se následně měla vyrábět v Česku.

Aktuální epidemická situace

I data za včerejší den potvrzují, že koronavirová epidemie v Česku dále stagnuje. Za úterý tedy přibylo 302 nových případů nákazy, což je o 14 méně než před týdnem. Také reprodukční číslo R se již třetí den drží pod hodnotou 1 a týdenní incidence setrvává na hodnotě 15 nakažených/100 tis. obyvatel. Situace je i nadále nejhorší v Praze, kde incidence přesahuje 40/100 tis., a také v krajích Plzeňském a Středočeském. Ve všech ostatních regionech je však incidenční číslo nižší než 10. V souladu s tím tedy vydalo ministerstvo vnitra také prohlášení, že za současného stavu nejsou žádná další zpřísnění třeba – Ústřední krizový štáb v čele s Janem Hamáčkem považuje stávající opatření za dostatečná.