KORONAVIRUS: Vláda rozhodla o darování vakcín jiným zemím a od srpna také o mnoha dalších rozvolněních

Zdroj: Online vysílání

Česko – Pravidelné pondělní jednání vlády se opět zaměřilo na téma koronavirové epidemie – vzhledem k tomu, že počtu nově nakažených a ani hospitalizovaných nijak nerostou, oznámil ministr zdravotnictví Vojtěch sadu dalších rozvolnění. Ta se týkají jak oblasti sportu, tak i kultury. Kromě toho vláda také rozhodla o darování vakcín proti koronaviru potřebným zemím.

Epidemie v Česku stále slábne

V neděli na našem území přibylo 75 nově pozitivních, což je o 41 méně než před týdnem. Také reprodukční číslo R se i nadále drží pod hodnotou 1. To vše navzdory faktu, že varianta koronaviru označovaná jako delta již v Česku převládá z 80-90 procent a zároveň se na našem území vyskytuje také varianta delta plus. Podle odborníků samozřejmě vývoji epidemie pomáhá narůstající počet očkovaných – jejich nejvyšší podíl vykazuje Praha, kde jsou již očkovány ¾ obyvatel, nejnižší čísla (cca 40% proočkovanou) naopak vykazují kraje Středočeský a Pardubický. V rámci republiky jsou posilována také očkovací centra – a zřizována místa, kde lze očkování získat bez předchozí registrace, v Brně tak dnes otevřelo již druhé takové centrum, které provozuje tamní fakultní nemocnice v prostorách výstaviště. Navzdory tomu má Česko vakcín nejen dostatek, ale dokonce nadbytek, a tak dnes vláda rozhodla o jejich další redistribuci.

Česko má prozatím objednáno na 24 milionů dávek vakcín a již nyní je zřejmé, že je všechny nevyužije – proto tedy dostojí dohodě mezi dalšími evropskými státy, které se shodly na darování cca 100 milionů dávek vakcíny zemím třetího světa prostřednictvím programu Covax. Jak ministr zdravotnictví na dnešním brífinku potvrdil, vláda schválila plán, že Česko poskytne do konce roku darem nejméně 2,39 milionu vakcín, které poputují do Balkánských zemí, Afriky a Asie. Kromě toho vakcíny zamíří bilaterálně také do Vietnamu a na Tchaj-wan. Odkup vakcín pak proběhne se sousedním Slovenskem – a dle slov Vojtěcha jeho resort řeší také poptávky ze strany dalších evropských zemí. „Nevidíme žádný důvod, proč k těmto krokům nepřistoupit. Česko samozřejmě ani z prodeje vakcín nebude mít žádný zisk, ale je důležité nevyužitelné vakcíny užít tak, aby se to nepodepsalo na státním rozpočtu,“ vysvětlil.

Změny v covidových opatřeních

Jak již bylo řečeno, epidemická situace je u nás dobrá, a tak ministerstvo zdravotnictví přistoupilo také k dalším rozvolněním.  „Vzhledem k tomu že epidemická situace je stagnující a do jisté míry se zlepšuje a nepozorujeme ani žádné negativní aspekty, ať už v počtu pozitivních či hospitalizovaných, rozhodli jsme se od 1. srpna přijmout další rozvolňovací balíček,“ uvedl Vojtěch s tím, že se vlastně řídí také předchozí domluvou s resortem kultury.

V prvé řadě se tedy mění kapacitní pravidla pro konání sportovních a kulturních akcí – povoleno bude 7 tisíc diváků venku a 3 tisíce (sedících) uvnitř, kdy bude možné nově využít 100 % kapacity. Nutností i nadále bude prokázání bezinfekčnosti (očkování, negativní test, prodělání nemoci). Kapacitní pravidla se ruší i pro všechny další provozy, jako jsou např. koupaliště, zoologické zahrady apod., a také pro sportovce ad. Kromě toho bude od 1. srpna povolen také tanec (opět jen těm, co prokáží bezinfekčnost). „Stále platí to, že všechny prosíme, aby prokazovali bezinfekčnost, to je zásadní, abychom i díky tomu rozvolnění třeba neměli nějaký vzestup pandemie, jako se to děje v jiných zemích,“ uzavřel Vojtěch.