Hledaný krokodýl je vzácný exemplář, má čip a pátrají po něm desítky policistů

Foto: Zoo Olomouc - Exemplář krokodýla čelnatého. Takto vypadá zvíře, které se nyní hledá v ostravském regionu

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Tři desítky uniformovaných policistů v Ostravě neustále hledají krokodýla čelnatého, který utekl v sobotu 24. července svému majiteli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce na ulici Závodní. Policie během vyšetřování zjistila, že zvíře je registrováno jako exemplář ohroženého druhu, což dokládá i certifikát Krajského úřadu Olomouc, kde bylo zvíře v minulosti registrováno.

Policie dnes také upřesnila včerejší nesprávnou informaci, že by krokodýl měl být nedospělý: „Chovatel si zvíře koupil před čtyřmi lety od člověka z Olomouce. Krokodýlovi byl tehdy jeden rok,“ uvedla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Průběh pátrání

„Ihned po přijatém oznámení jsme začali v nejbližším teritoriu prohledávat zahrady a domy. Kolegové obcházeli i jednotlivé domkaře v okolí a informovali jejich obyvatele o dané situaci,“ řekla policejní mluvčí s tím, že každý byl poučen o tom, jak v případě setkání se zvířetem postupovat.

„Myslel jsem si v první chvíli, že mám úpal a jsou to halucinace,“ řekl naší redakci pan Vlastimil, majitel jednoho z domků na ulici Průjezdní, u kterého včera odpoledne zazvonili policisté s tím, že hledají krokodýla.

Vystrašení domkaři

Obyvatelé domů z okolí jsou v pohotovosti. Ti kteří vlastní rodinný dům se zejména bojí chodit na zahradu. Lidé také ukrývají do bezpečí své domácí mazlíčky, zejména psy a kočky. Nejvíce dbají samozřejmě na bezpečnost dětí.

„Prohledali jsme celou zahradu. Listy okolo dýní jsme například nadzvedávali hráběmi. Krokodýla jsme nenašli, ale na zahradu se opravdu bojíme vyjít. O tom, že bychom si teď venku poseděli, nebo si lehli na trávu a opalovali se, nemůže být ani řeč,“ potvrzuje další z obyvatelů dotčené čtvrti, paní Danuše, která žije na ulici Bystřinova.

Jak zvíře u chovatele žilo?

Policie již zahájila vyšetřování podmínek, v jakých majitel krokodýla choval a proč oznámil jeho zmizení až za dva dny. „Přestože je zvíře očipované a certifikované jako ohrožený druh, ostravský majitel jej neoznámil ostravským úřadům,“ prozradila první detaily z případu Eva Michalíková.

Majitel měl zvíře nechávat běžně na zahradě přiklopené speciální klecí. Právě z ní se mu v sobotu 24. července podařilo z nezjištěných důvodů utéct.

V Ostravě a okolí stále platí upozornění, aby lidé byli obezřetní a v případě nálezu krokodýla se ho sami nepokoušeli odchytit a neprodleně zavolali na linku 158.

Psali jsme dnes k tématu:

Krvežíznivého krokodýla se bojí i Poláci: „Pokud se dostal do Odry, může být tady.“