Jak se žije v Ostravě s krokodýlem aneb Osobní zážitek naší redaktorky

Ilustrační foto, free image.

Tak jako každý večer volám našemu milému otci, abych se ujistila, že nic nepotřebuje a hlavně že je v pořádku. V duchu doufám, že tomu tak bude a že nebudu muset provádět žádný neplánovaný výjezd. Telefon zvedá napotřetí, což je více než dobré znamení. Je totiž těžký diabetik. Zažili jsme i časy, kdy jsme museli okamžitě volat záchranku. Dnes je v dobré náladě, a já si oddechnu.

Líčí mi, jak úspěšně zalévá náš záhonek, na němž zelenina vytvořila na pár metrech čtverečních malý Boubín. S radostí mi oznamuje, že náš hlávkový salát je už vyšší než sousedova rajčata. Také se dozvídám, že jsme vypěstovali nadprůměrně inteligentní hokaido dýni, neb se její šlahoun z nedostatku vodorovného prostoru rozhodl pnout do téměř dvoumetrové výše po tyčce od plotu. Takže budeme asi široko daleko jediní, kteří budou sklízet dýně ze žebříku.

Závěrem dodává záhadně: „A představ si, co se mi dnes stalo!“

„Netuším.“

„Zazvonili na mě dva policisté.“

„Doufám, že jsi je nepustil dovnitř,“ reaguji s obavami. Ve dvou totiž chodí Svědci Jehovovi. „A nepodepsal jsi jim nic, že ne?“ sonduji velikost rodinného průseru. Staří lidé jsou vyhledávaným cílem nejrůznějších podvodníků. Není to tak dávno, co se k rodičům vetřela dealerka energií. Pod záminkou nejlevnější elektřiny na trhu se je snažila přimět k podpisu smlouvy o změně distributora.

„To víš, že jsem je pustil. Bylo to nutné. Hledali na zahradě krokodýla,“ oznámil mi otec s ledovým klidem, jako by se po ostravských ulicích denně procházely stovky krokodýlů.

„Cože???“, zalapám po dechu. „Tati, měřil sis cukr? Nemáš hypo?“ vyděsím se.

Cukrovka je strašně zrádná. Hypo, tedy hypoglykemie, je stav, kdy hladina krevního cukru klesne pod kritickou úroveň, a může tak způsobit trvalé poškození mozku nebo dokonce smrt. Projevy jsou různé. Patří mezi ně i zmatenost a halucinace. Pak se bojuje o každou minutu.

V rychlosti popadnu řidičák a klíče od auta. Je mi ale divné, že otcův hlas zněl úplně normálně – žádná typická známka třesu, zadrhávání. Mám si informaci ověřit na místní policii? Raději ne. Když jim předhodím krokodýla v Hrabůvce, budou mě mít za horkého adepta na záchytku nebo mě obviní z přestupku znevážení úřední osoby, což se v mém případě redaktorky příliš nehodí. Ale můžu zavolat kolegyni Radce, která dělá zpravodajství pro Moravskoslezský kraj. Ta má přehled. Znovu zapínám mobil.

Z webu Novin kraje na mě vykoukne čerstvý Radčin článek s palcovým titulkem: Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, může být nebezpečný zvířatům i lidem!

Nakonec se přece jen vydávám za taťkou. Když už tak dlouho bojuje statečně s cukrovkou, nenecháme ho přece sežrat krokodýlem ze sousední ulice.

Může vás zajímat:

Hledaný krokodýl je vzácný exemplář, má čip a pátrají po něm desítky policistů