KORONAVIRUS: Další opatření ministerstva zdravotnictví smetl soud a zrušil povinnost nosit respirátory. Resort má 3 dny na nápravu

Zdroj: Pixabay

Česko – Epidemická situace v Česku je klidná a od srpna plánuje ministerstvo zdravotnictví také další související rozvolnění. Mnohá opatření ale v Česku stále platí – a to včetně povinnosti nosit ochranu dýchacích cest v MHD či uzavřených společných prostorech. Právě toto nařízení, které vzešlo z dílny ministerstva zdravotnictví, však zrušil (podobně jako již celou řadu dalších nařízení) Nejvyšší správní soud. Resort zdravotnictví má nyní tři dny na to, aby opatření adekvátně upravil.

V souvislosti s verdiktem týkajícím se opatření, jež upravuje nošení ochrany dýchacích cest, předseda senátu Nejvyššího správního soudu, Petr Mikeš, uvedl, že „důvodem zrušení byla nepřezkoumatelnost rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, což je problém, na který bylo ministerstvo již opakovaně upozorněno. Nebyla zohledněna rizika spojená s dlouhodobým nošením respirátorů apod. a toto vyhodnocení musí ministerstvo provést.“ Rozhodnutí Nejvyššího soudu však nebylo vyneseno s okamžitou platností, soudci ponechali ministerstvu tři dny na to, aby provedlo nápravu. Tento třídenní odklad pak Mikeš objasnil tím, že si soudci byli vědomi toho, že v případě okamžitého zrušení by mohla vzniknout vysoce riziková situace, a to např. vzhledem k návštěvám nemocnic či zařízení sociálních služeb. „Velmi silně jsme o okamžité platnosti uvažovali, a to i proto, že ministerstvo již více jak měsíc vědělo, jaké nároky Nejvyšší správní soud na zdůvodnění tohoto opatření klade – a přesto revizi neprovedlo. Věříme, že toto již bude důrazný apel,“ shrnul.  Opomíjení právních předpisů a kompetencí ze strany ministerstva zdravotnictví pak potvrdil i právník Lukáš Kraus (Rekonstrukce státu) s tím, že tento problém je tu de facto od počátku pandemie, kdy vláda nedokázala svá rozhodnutí dostatečně odůvodňovat – přičemž k jakémukoliv zásahu do práv občanů je třeba přistupovat s rozvahou a brát v úvahu také potřebnost zaváděných extenzivních opatření.

Cílem Nejvyššího správního soudu, resp. jeho verdiktu, tedy není primárně zrušení opatření, ale náprava zdůvodnění. Ostatně, ochrana dýchacích cest je celosvětově uznávanou formou prevence nákazy koronavirem. „Roušky a respirátory jsou jedním z významných nástrojů v rámci komunitní ochrany sloužící ke snížení rizik a minimalizaci šíření covidu-19. U této nemoci je totiž klíčové, že nemoc mohou šířit i ti, kteří nemají žádné příznaky – a právě tomu lze dobře bránit tím, že v uzavřených prostorách budou všichni nosit roušky nebo respirátory. Přesně tak lze nákazu výrazně brzdit,“ vysvětlil také Vladimír Ždímal z Ústavu chemických procesů AV ČR.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak pochybení uznal a má v plánu s kolegy odůvodnění doplnit. „Požádal jsem kolegy, aby to zanalyzovali a aby odůvodnění co nejvíce odpovídalo předchozím rozsudkům,“ uvedl s tím, že nošení ochrany dýchacích cest je opatřením zcela zásadním, o němž nelze tak úplně tvrdit, že by bylo extenzivní. „Soud ale v podstatě neřekl, že by opatření bylo od základu špatné a my ho nemohli vynést, ale řekl, že je problém v odůvodnění, a to je rozhodně ta lepší varianta,“ uzavřel ministr. Dodal také, že si nedovede představit, že by opatření neplatilo – a během následujících tří dnů tedy sestaví odůvodnění tak, aby odpovídalo požadavkům soudu.

Aktuální epidemická situace

Za včerejší den bylo potvrzeno 206 nových případů nákazy koronavirem, což je o 12 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených přibývá v Praze, na kterou připadá až čtvrtina všech nových případů. Incidenční číslo v Praze pak dosahuje hodnoty 31. Reprodukční číslo v celém Česku se ale stále drží pod hodnotou 1 (a to konkrétně na 0,87), což značí zpomalování šíření nákazy. Lehce však stoupnul počet hospitalizovaných – těch bylo včera v nemocnicích 49.

Z hlediska postupu očkování, které bylo zahájeno již před sedmi měsíci, má 62 % Čechů za sebou první dávku, kompletní očkování již absolvovalo 52 % české populace. Postupně jsou otevírána také očkovací centra, kde je možné podstoupit očkování bez předchozí registrace.