KORONAVIRUS: Dnes je poslední den, kdy děti starší 12 let mohou zahájit očkování tak, aby jej dokončily před nástupem do školy

Zdroj: Pixabay

Česko – Epidemická situace v Česku je kolísavá, ale počty nových případů a ani hospitalizovaných nijak skokově nerostou. Vláda tak dál apeluje na celou českou populaci, aby se nechala očkovat, postupně otevírá také očkovací centra bez nutnosti předchozí registrace. A právě tam by ideálně dnes měly zamířit všechny děti starší 12 let (v doprovodu rodičů/zákonných zástupců), které se chtějí při nástupu do školy vyhnout povinnému testování. Vzhledem k nutnosti odstupu podání druhé dávky (jelikož pro děti je k užití schválena pouze dvoudávková vakcína Pfizer) je totiž právě dnes poslední možnost zahájit očkováni tak, aby děti do nástupu do školy mohly vykázat bezinfekčnost (ta je uznávána až po dvou týdnech po podání druhé dávky).

Podpora očkování v Česku

Vláda se snaží co nejvíce motivovat občany, aby podstoupili očkování proti nákaze koronavirem. Postupně jsou tedy otevírána očkovací centra bez nutnosti předchozí registrace. Postup očkování je i v těchto centrech stejný jako v těch, kam je nutné se registrovat – po té, kdy na člověka dojde řada, je třeba vyplnit dotazník týkající se zdravotního stavu, následuje pohovor s lékařem a vlastní aplikace vakcíny, po níž je třeba na místě setrvat cca 15 minut kvůli případným vedlejším účinkům.

Největší zájem o očkování bez registrace mají mladší ročníky, které upřednostňují jednodávkovou vakcínu Johnson&Johnson (mnohde je totiž umožněno vakcínu si vybrat). Tuto možnost však nemají děti, pro které je k užití schválena jen vakcína Pfizer. A tak zejména v posledních dnech vzrostl i zájem právě o očkování dětí ve věku 12+, aby získaly kompletní ochranu před koronavirem ještě před usednutím do lavic, musí ale první dávku absolvovat nejpozději dnes. Vzhledem ke snaze přispět k proočkovanosti populace ale vláda plánuje zkrátit dobu mezi podáním první a druhé dávky ze tří týdnů na dva.

Vedle toho chce premiér Babiš již tento pátek na vládě přednést návrh, aby zaměstnanci, kteří očkování podstoupí (mělo by se týkat zaměstnanců státních), měli nárok na dva dny placené dovolené navíc – a údajně by měl vzniknout alespoň apel na soukromé podniky, aby se řídily tímtéž principem. Mezitím očkování podporují také jednotlivé kraje a postupně zřizují i mobilní očkovací týmy, které vyráží do méně dostupných a také vyloučených lokalit.

Epidemická situace

Za včerejšek přibylo v Česku 252 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší číslo za poslední týden (avšak hodnota je stále nižší než minulé úterý, kdy přibylo 301 nakažených, tedy o 49 více). Sedmidenní incidence se tak pohybuje na hodnotě 12/100 tis. obyvatel a reprodukční číslo R se i nadále drží pod jedničkou – a to na hodnotě 0,85. Mírně ale vzrostl počet hospitalizovaných, kterých aktuálně české nemocnice evidují 52 – a 8 z nich je ve vážném stavu.  Z hlediska krajů je aktuálně nejhorší situace na Plzeňsku, kde se incidence blíží k hodnotě 30/100 tis., naopak v Praze toto číslo kleslo, a to na 27,5/100 tis.