Lidem na Šumbarku narušuje spánek soví hodování Kalouse ušatého

Foto: naturfoto (Jiří Bohdal ) - Kalous ušatý s mláďaty

HAVÍŘOV – Pro někoho symbióza s přírodou, pro druhého utrpení a ráno kruhy pod očima z nevyspání. V městské části Havířov-Šumbark, hnízdí letos rodinka Kalouse ušatého. Místní obyvatelé se kvůli tomu zrovna dvakrát neradují.

Kalousi, jako čistě noční sovy, poslední týdny křižují Šumbark celou noc. Kromě jejich typického znaku, hlasitého tleskání křídly za letu, okořeňuje spánek obyvatelům zejména pískot jejich mláďat. „V noci chceme mít otevřené okno, ale to pištění od soumraku do úsvitu je o nervy,“ popisuje s úsměvem paní Jana z ulice Konzumní.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Kalous je, jak už jsme napsali, noční tvor. Mláďata, která už jsou nyní natolik velká, že umí létat, v noci opouští hnízdo s rodiči. Lovit však ještě neumí dost zdatně a proto je dospělí dokrmují.

„Mláďata se rozletí na stromy v okolí a pištěním rodičům signalizují, kde sedí. Ti jim pak po okolí přinášejí potravu,“ vysvětlil ornitolog David Křenek s tím, že mláďata v tomto vývojovém stádiu takto pískají asi měsíc a půl.

Být tolerantní a sezonu sovích mláďat vydržet, to je rada zoologů. Přítomní dravci pak lidem na oplátku ohlídají sídliště třeba od nepříjemných hlodavců.

Dále zprávy z Havířova:

Kryštof, Lucie i Mirai vystoupí na letošních Havířovských slavnostech