Jak dlouho se udrží klíště na oblečení a přežije v bytě? Zničí ho pračka? Kdy mu nebudete vonět? A další zajímavosti

Foto: Rýdlová J.

Pokud se plánujete pohybovat v rámci nějakého kousku přírody, pohled na stránku Českého hydrometeorologického ústavu vás příliš nepotěší. Aktivita klíšťat je v poslední době na značné části našeho území v červené barvě. Znamená to vysoké riziko napadení klíštětem. Ostatně je to letní klasika.

Klíště rozhodně není vítaný talisman, nad kterým bychom doma jásali. Dokáže totiž značně odrovnat naše zdraví. Zejména zpočátku tak činí velmi nepozorovaně, o to však zákeřněji. Jedno bojové pravidlo říká, že základem úspěchu je poznat svého nepřítele. Pojďme tedy na to. Podívejme se na fakta, která nejsou příliš známá, ale mohou nám být velmi užitečná.

Klíště jako turista

Pokud se klíště přemístí na vaše tělo, je schopno zde úspěšně cestovat. Většinou se primárně zachytne někde ve výši vašich kotníků či lýtek, ale vidina lahodného krvavého moku ho motivuje k úctyhodným turistickým výkonům. Takže jej klidně najdete i na zádech, v podpaží či ve vlasech. Rovněž nepohrdne ani hodováním na vašich pohlavních orgánech. Líbí se mu totiž teplo, tenká kůže, vlhko. Jediná místa, kde se zakusuje nerado, jsou paty, protože zde je většinou hodně hrubá kůže.

Může si dát na čas

Prohlídka celého těla by se měla stávat pravidelnou rutinou, a to alespoň dvakrát denně. Čím dříve totiž tu malou potvoru odstraníte, tím lépe. Většina lidí se prohlédne po návratu z přírody a věc tímto považuje za vyřízenou. Přisáté klíště můžete ale klidně objevit ještě i druhý či třetí den po dovolené, kdy si už lebedíte ve svém bytečku v centru vyasfaltovaného města, kde kousek trávy nenajdete ani omylem. Je totiž možné, že klíště do té doby po vašem těle nepozorovaně cestovalo nebo jste se oblékli do oblečení, v kterém jste si ho přinesli. Velmi zrádné jsou téměř neviditelné larvy nebo nymfy (více info zde). Ty zpravidla objevíte, až když se napijí, čímž se zvětší a ztmavnou.

Bude se mu líbit v bytě?

Co se stane, když si klíště přinesete domů, třeba v oblečení? Lidský byt nepředstavuje pro klíště ideál, pakliže v něm nemáte na podlaze vlhké listí a hrabanku nebo trávu místo koberce. Je v něm také nízká vlhkost. Nicméně tento parazit je velmi skromný. Vyrovná se s nedostatkem komfortu a i bez hostitele zde dokáže přežít dokonce několik dnů (údajně až jedenáct).

A co řekne na pračku, mrazák či vodu?

Pokud vyperete oblečení i s klíštětem, záleží jak teplou koupel mu připravíte. Údajně praní na 40 °C dokáže přežít nejen klíště, ale také jeho larvy či nymfy. Slibnějšího výsledku byste měli dosáhnout při 60 °C. Raději zvolte delší, nikoli úsporný, program a obohaťte jej dezinfekčním prostředkem. Méně optimistické zdroje uvádějí, že někteří jedinci přežijí i vyvářku a zlikviduje je pouze sušička nastavená na maximální teplotu. Navíc se údajně nelze uklidnit ani tím, že by se klíště mohlo v pračce utopit. Vypadá to, že ponoření do vody mu patrně až tak nevadí. Pod vodou dokáže přežít i několik hodin.

Pokud byste doufali, že oblečení s potenciálním klíštětem hodíte na mrazák, a parazita tak zabijete, je to také marná snaha. Údajně malí roztoči přežijí i čtyřiadvacet hodin při teplotě minus dvanáct stupňů. Nezbývá tedy než doufat, že si z lesa doneseme nějakého chcípáčka, který pračku prostě „nedá“.

Jak nevonět klíštěti

Určitě není od věci používat repelenty, nejlépe ty, které jsou zacílené na odpuzování klíšťat. Nejčastěji obsahují diethyltoluamid, označovaný jako DEET. (Původně vyvinutý americkou armádou pro ochranu vojáků před komáry.) Pro dospělé se většinou podaří zakoupit koncentraci mezi 20 a 30 %. Nedá se však vůbec spoléhat na to, že vás použití repelentu naprosto ochrání. Mezi babské rady patří konzumace vitamínů řady B (tzv. B-komplex). Béčka totiž prostupují póry na kůži a vydávají specifický zápach, který lidé necítí, ale klíšťata a třeba i komáři ano. Někdo uvádí také konzumaci česneku. Ten se však vylučuje kůží velmi zřetelně, takže hrozí, že odpudíte především lidi a poté možná i nějaké to klíště.

Může vás zajímat:

Proč můžete dostat boreliózu, aniž byste měli klíště. Na čem závisí, jestli u vás onemocnění propukne