Dobrovolníci se v neděli vrhnou na kostel ve Slezsku s tím, že památku zachrání

Foto: (MSK) - Kostel sv. Jiří v Pelhřimovech

BRUNTÁLSKO – Do jednoho z nejstarších dochovaných gotických kostelů ze 13. století ve Slezsku, zamíří tento víkend na dvacet dobrovolníků, kteří zde mají v plánu celý týden pomáhat s opravami. Kostel o jehož záchraně mluvíme, je zasvěcen svatému Jiřímu a najdete ho ve Slezských Rudolticích, v části obce Pelhřimovy.

V neděli začínající akce je vlastně táborem, který nese název „Blažené Osoblažsko“. Na místo se sjedou lidé ve věku od 16 do 70 let, aby pokračovali v opravách zanedbané památky, která byla, dle slov organizátorů akce z Hnutí Duha, ještě před pár lety odsouzen k zániku. Tábor skončí v neděli 15. srpna.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Za léta, co kostel zachraňujeme, jsme díky státu a sponzorům opravili střechu, strop, unikátní dřevěnou věž kostela, sakristii a kůr. Teď pracujeme na opravě vnitřních a vnějších omítek a začneme pokládat i první část modřínové podlahy,“ říká hrdě o rekonstrukci sakrální stavby koordinátor Hnutí Duha Jeseníky, Ivo Dokoupil.

Jednou z aktuálně realizovaných zajímavostí v kostele je rekonstruování malby z roku 1420. To prování restaurátor Filip Menzel na východní stěně presbytáře. Kvůli rekonstrukci podlahy budou v dohledné době archeologové provádět sondáže. „Kostel by se měl stát po opravě centrem projektu obnovy vesnice Pelhřimovy na české straně hranice,“ uvedl dále Ivo Dokoupil.

Foto: (MSK) Takto kostel vypadal před záchrannými pracemi

Bude vás dále zajímat:

Přijďte se podívat: Opravený park Zámku Bruntál je otevřený