KORONAVIRUS: Hygienické šetření letu olympioniků nepřineslo žádné konkrétní závěry, rozhořel se ale spor mezi ČOV a Národní sportovní agenturou

Zdroj: online vysílání

Česko – Dnes odpoledne představily hlavní hygienička Pavla Svrčinová a ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová výsledky šetření týkající se problematického letu sportovců na olympiádu v Tokiu. V podstatě ale nepřišly s žádnými zásadními (natož konkrétními) zjištěními. Jak totiž zaznělo hned v úvodu tiskové konference, médiím nelze sdělovat žádné osobní údaje a hygiena zároveň nemůže komentovat žádné tímto směrem kladené otázky novinářů. Ohledně průběhu celého letu přitom panuje celá řada pochybností. Nákaza koronavirem přitom stála za tím, že někteří sportovci se olympijského klání vůbec nemohli zúčastnit – konkrétně se jednalo o plážové volejbalistky Markétu Nausch Slukovou a Barboru Hermannovou, cyklistu Michala Schlegela a stolního tenistu Pavla Širučka. V letadle pak cestovalo 42 osob, z nichž 14 byli sportovci.

Český olympijský výbor vs. Národní sportovní agentura

Podle slov šéfa Národní sportovní agentury, Filipa Neussera, existuje podezření týkající se podvádění se zasedacím pořádkem v letadle. „Podle mých informací zaměnili pořadí pasažérů a japonské hygieně nahlásili úplně někoho jiného, než seděl kolem pozitivního doktora Voráčka,“ uvedl přímo Neusser. To však Český olympijský výbor (ČOV) důrazně odmítá. „Šokují nás vyjádření předsedy Národní sportovní agentury Filipa Neussera (…). Bohužel se ve své funkci nedokázal oprostit od osobní antipatie vůči Českému olympijskému výboru, což je u nejvýše postaveného muže českého sportu přinejmenším politováníhodné,“ uvedla pak organizace v tiskovém prohlášení.

Podle informací zveřejněných portálem Seznam Zprávy pak dle vyšetřovacího spisu na palubě nejenže neexistoval žádný zasedací pořádek a jednotliví pasažéři si libovolně přesedali, ale navíc mělo docházet k postupnému rozvolňování v dodržování opatření týkajícího se ochrany dýchacích cest. Zdeňka Jágrová pak v dané souvislosti doplnila, že dle posuzovaných podkladů všichni seděli dle doporučovaného schématu vzhledem k prevenci šíření nákazy a že sami sportovci přiznali, že během cesty docházelo k porušování pravidel vzhledem k nošení respirátorů. Na druhou stranu ale také zdůraznila, že nelze s jistotou potvrdit, že by původcem nákazy ve skupině byl jeden jediný pozitivní – ačkoliv šetření také prokázalo, že jeden z pozitivních byl před odletem skutečně v kontaktu s trojicí lidí, u nichž nákaza koronavirem následně propukla.

Právě „role původce nákazy“ v letadle se sportovci mířícími na olympiádu do Tokia je médii přitom nejčastěji přisuzována již zmiňovanému ortopedovi ženského tenisového týmu Voráčkovi, který nejenže je hlasitým odpůrcem očkování, ale sám také očkován nebyl. A ačkoliv výsledky povinné sady PCR testů před odletem byly v případě Voráčka negativní, vstupními PCR testy v Japonsku již neprošel a byl označen za covid-pozitivního.  V dané souvislosti je však třeba říci, že v manuálech pro všechny cestující bylo očkování sice doporučeno, ale nebylo určeno jako povinné.

Zdeňka Jágrová přitom uvedla, že jelikož neproběhla sekvence vzorků v Japonsku, není možné je porovnat a tím, pádem zjistit přesný zdroj nákazy. A tak – vzhledem k tomu, že podle vyjádření hlavní hygieničky již není nijak možné zjistit, zda byl původce nákazy pouze jeden, či jich bylo více, a také vzhledem k ochraně osobních údajů – nejspíš celá kauza vyšumí do ztracena.