KORONAVIRUS: Očkování dětí u pediatrů by mělo být zahájeno příští týden, lékaři se ale bojí opožděných dodávek vakcín

Zdroj: Pixnio

Česko – Očkování je prokazatelně jedinou z cest, jak mít šíření koronavirové nákazy alespoň trošku pod kontrolou. Zatímco všichni dospělí se již v Česku mohou nechat očkovat zcela bez problémů – např. i bez předchozí registrace a naopak s možností vybrat si vakcínu – jiná je situace v případě dětí. Pro ně byla donedávna schválena jen vakcína spol. Pfizer, ta navíc mohla být podána jen dětem nad 12 let, a to v očkovacích centrech. To by se však mělo již příští týden změnit – podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by totiž mělo být zahájeno očkování dětí nad 12 let vakcínou Moderna, a to přímo v ordinacích pediatrů. Ti však nad tímto plánem vyjadřují jistou skepsi…

Na očkování do očkovacího centra místo k pediatrovi?

Podle slov pediatričky a předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, Ilony Hülleové, prozatím dětští lékaři pomáhali jen v očkovacích centrech, a to proto, že jim do ordinací vakcíny nedorazily – sami by přitom raději své dětské pacienty očkovali ve svých vlastních ordinacích. A mnozí jsou zároveň zklamaní, že již dětem nebudou moci podat obě dávky vakcíny tak, aby bez problémů mohly nastoupit do školy (děti bez kompletního očkování budou při zahájení školního roku muset postoupit povinné testování a ty, které preventivní test nepodstoupí, budou muset po celu dobu pobytu ve škole muset nosit ochranu dýchacích cest) – to však bude umožněno jen těm dětem, které dostaly první dávku vakcíny nejpozději minulou středu. „Opakovaně jsem upozorňoval na to, že ministerstvo zdravotnictví musí aktivně přistoupit k očkování dětí a podpořit pozitivní motivační kampaň pro kategorii 12+,“ uvedl pak v dané souvislosti ministr školství Robert Plaga.

Pediatři by zároveň uvítali možnost balení vakcín rozdělit – mnozí totiž mají obavu, že 100 dávek nedokáží včas využít. Jak také Hülleová uvedla, do očkování dětí se pravděpodobně zapojí jen cca polovina pediatrů – a k navýšení jejich počtu by pak mohlo přispět právě dělení vakcín. „Pokud chceme dostat vakcínu do více ordinací, potřebujeme, aby nám vakcíny dělili. Ne každá ordinace si může vzít 100 dávek,“ uvedla pro ČTK Hülleová. Panuje však také obava, že vakcíny k pediatrům dorazí se zpožděním, což se ostatně dělo i v době, kdy začaly být vakcíny distribuovány do ordinací lékařů praktických.

Epidemická situace

Včera v Česku přibylo 237 nových případů nákazy koronavirem, což je o 16 méně než v úterý před týdnem, také reprodukční číslo se i nadále drží pod hodnotou 1. Průměrná sedmidenní incidence pak klesla z 11 nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel na 10/100 tis. Nejvyšší čísla jsou stále evidována v Plzeňském kraji, kde incidence dosahuje téměř k hodnotě 27/100 tis., a v Praze – tam je aktuální incidenční číslo 20. V obou oblastech je ale postupně patrný pokles v počtech nově nakažených. V nemocnicích je pak kvůli koronaviru hospitalizováno 43 lidí, z nichž 10 je ve vážném stavu.