KORONAVIRUS: Třetí dávka vakcíny ve hře a kolektivní imunita na dosah

Zdroj: Pixabay

Česko – Ačkoliv v posledních pár týdnech počty nových případů nákazy koronavirem klesaly, včera nakažených přibylo více než ve středu před týdnem. Epidemická situace v řadě evropských zemí se přitom zhoršuje, a tak není divu, že také české ministerstvo zdravotnictví uvažuje o možnosti podávání třetí dávky vakcíny – zatím však na tomto plánu nepanuje shoda.

Za včerejšek přibylo v Česku 205 nově nakažených, což je o 11 více než minulou středu. Naposledy došlo k nárůstu nových případů také minulý týden, a to ve čtvrtek. Aktuálně tedy mírně vzrostlo i reprodukční číslo R – to nyní dosahuje hodnoty 0,95. Celosvětově pak počet lidí nakažených koronavirem od počátku pandemie přesáhl 200 milionů (kdy nejvíce nakažených bylo zaznamenáno v USA – 35 milionů – Indii a Brazílii), v Česku se podle statistik nakazilo celkem 1,6 milionů lidí.

Třetí dávka vakcíny: ano, nebo ne?

Ačkoliv u nás je ale epidemie poměrně pod kontrolou, totéž se rozhodně nedá říci o řadě dalších zemí (nejen) v Evropě. Některé tak již přistupují k podávání třetích dávek vakcíny – pro tento krok se již rozhodl např. Izrael. A také český ministr zdravotnictví již požádal odborníky o vypracování stanoviska, zda je namístě o tomto postupu uvažovat. Např. podle již zveřejněné analýzy organizace Podané ruce bude nutné přeočkovat seniory, v minulosti se přitom mluvilo také o podávání „posilující“ třetí dávky všem se sníženou imunitou. „Myslím, že máme veškeré signály – a také data z Izraele to ukazují – že vakcína u určitých skupin po čase ztrácí na efektivitě. To směřuje k tomu, že třetí dávka je namístě zejména u starších osob a u osob s nějakým imunitním deficitem,“ uvedl pak v této souvislosti epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Naopak alespoň k dočasnému (minimálně do září) pozastavení očkování třetí dávkou vyzvala Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle jejího stanoviska by měla dostat přednost vakcinace v chudších zemích. Vedle toho dle vyjádření WHO nelze jednoznačně tvrdit, že podání třetí dávky vakcíny skutečně posiluje imunitu vůči koronaviru. Přesto některé země (a to včetně Francie či Německa) již s podáváním třetích dávek začaly, Velká Británie pak o tomto postupu uvažuje, a to i vzhledem k šíření nakažlivější mutace delta – přitom tamní vláda v poslední době volí poměrně radikální přístup, provedla kompletní rozvolnění a de facto spoléhá na tzv. kolektivní imunitu. Právě ta je kýženým stavem i pro Českou republiku – podmínkou pro její dosažení je však významná proočkovanost populace.

Kolektivní imunita vs. očkování

V Česku bylo prozatím kompletně naočkováno cca 5 milionů lidí – a šířící se mutace delta, která u nás již dominuje, by dle vědců mohla dosažení kolektivní imunity ohrozit. Jak navíc upřesnil Prymula, kolektivní imunita je v případě koronaviru poměrně problematická. „Pokud ale dosáhneme proočkovanosti 80 %, tak se sníží cirkulace viru v populaci, že se šíření zpomalí. Kdybychom technicky počítali s 50 % očkovaných a 15 % těch, kdo nemoc prodělali, došlo by k nějakému překryvu a dostali bychom se na nějakých 60 %, což by na kolektivní imunitu nestačilo. Ale myslím, že nemoc prodělalo víc lidí, takže se skutečně blížíme k tomu momentu,“ shrnul s tím, že jsme de facto v obdobné situaci jako Británie. Právě tam – ačkoliv došlo k masivním rozvolněním – a veškerá odpovědnost z hlediska (prevence) šíření koronaviru je přenesena na jednotlivce, k rapidnímu nárůstu nově nakažených nedochází – i to je tedy ukázka zmiňované kolektivní imunity.