V srpnu se dostanete na bazén a koupaliště i bez COVID pasu

Ilustrační foto. Zdroj: Pixnio.com

Nejste očkovaný a neprodělali jste COVID. Ještě donedávna bylo jedinou možností, jak se dostat na bazén nebo koupaliště předložení certifikátu o  negativním výsledku PCR testu nebo antigenního testu provedeného na oficiálním odběrovém místě. Takže jste si museli dopředu rozmyslet, kdy si chcete jít zaplavat, sehnat v potřebný termín volné testovací místo a to vše sladit s rozumnou předpovědí počasí. Pokud jste se trefili právě do dnů plných deště, hromů a blesků, pak jste se museli spokojit jen s vnitřním bazénem, případně zůstat doma i se svým certifikátem o bezinfekčnosti. V srpnu je však situace jiná, pro zájemce o plavání mnohem jednodušší.

Podmínky vstupu

Poslední aktualizace (proběhla v sobotu 31. červenci 2021 ve 23:00  hod.)  COVID portálu MZČR udáví  pro vstup do areálu koupališť a bazénů splnění alespoň jedné podmínky:

  • absolvování PCR testu v posledních 7 dnech,
  • absolvování POC antigenního testu v posledních 72 hodinách,
  • na místě absolvovat antigenní test určený k sebetestování laiky,
  • mít laboratorně potvrzené prodělání onemocnení covid-19, které není starší jak 180 dní,
  • mít alespoň 14 dní od aplikace druhé dávky u dvoudávkové vakcíny,
  • u jednodávkové vakcíny musí od očkování uplynout alespoň 14 dní

Nově samotesty

Podmínky jsou rozšířeny o novou možnost, a to absolvování na místě antigenního testu  určeného k sebetestování laiky. V praxi to vypadá tak, že byste měli mít při vstupu do areálu možnost si daný test zakoupit a následně se v přítomnosti pracovníka otestovat. Cena se pohybuje kolem 50 Kč.

Někde samotesty nemají

Při návštěvě bazénu však můžete narazit, podobně jako já, na problém. Testy by zájemcům sice prodali, a to za 60 Kč, ovšem momentálně je neměli. Pracovnice bazénu mi však přikývla na možnost donést si vlastní test v originálním neporušeném balení a použít jej k samotestování. Takže si předem raději ověřte, jak na tom vámi vybraný areál je s možností testování, abyste se pak nemuseli zbytečně vracet.

Pravidla a doporučení pro provoz

V současné době je povoleno otevření koupališť a bazénů, ovšem za dodržení režimových pravidel. Osoby se nesmí shromažďovat a platí minimální rozestupy 1,5 metru. Z důvodu typu provozu není povinná ochrana dýchacích cest pří v bazénu či sauně, nasazena by ale měla být ve společných prostorech (recepce apod.).

Pokuty v tisících

Za nedodržení opatření hrozí vysoké pokuty, a to jak provozovatelům, tak návštěvníkům. Konkrétně těm, kteří se budou koupat „načerno“ bez samotestů či Covid pasu, mohou hygienici udělit na místě pokutu až 10 000 Kč. V praxi jsou pokuty sice většinou nižší, ale i tak je nutné počítat s tím, že by se koupání poměrně prodražilo.