KORONAVIRUS: Reprodukční číslo roste, nejhorší je situace na Olomoucku

Zdroj: Pixabay

Česko – Zatímco v poslední době počty nově nakažených koronavirem měly průběžně klesající tendenci, v posledních pár dnech se zdá, že trend se obrací – tomu nasvědčuje také stoupající reprodukční číslo R, které již několik dní po sobě přesahuje hodnotu 1. Proměnila se také epidemická situace napříč kraji, na Plzeňsku tak nákaza klesá – kdežto na Olomoucku roste.

Aktuální epidemická situace

Za pondělí bylo v Česku potvrzeno 168 nových případů nákazy koronavirem, což je o 16 více než ve stejný den před týdnem (přitom co se týká počtu provedených testů, těch tento týden proběhlo méně, testů PCR bylo provedeno necelých 31 400 a testů antigenních téměř 69 tisíc, před týdnem to ale bylo více jak 34 tisíc PCR testů a přes 80 tisíc testů antigenních). Již třetí den v řadě se také reprodukční číslo R, které značí, kolik dalších osob nakazí jeden covid-pozitivní, drží nad hodnotou jedna – a podle odborníků se tak jedná o jasný signál, že epidemie opět začíná zrychlovat (ačkoliv je třeba říci, že aktuální hodnota R není nijak „závratná“, činí totiž 1,06).

Nejvyšší incidence: Olomoucko, Nymbursko a Českobudějovicko

Jelikož důležitým ukazatelem pro případné zavádění lokálních protiepidemických opatření je také tzv. incidenční číslo shrnující, kolik covid-pozitivních připadá v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, nelze opominout tuto hodnotu ani vzhledem k jednotlivým krajům v Česku. Donedávna bylo incidenční číslo nejvyšší v Praze a Plzeňském kraji, v obou oblastech se však již situace uklidnila a epidemie jako by se „přesunula“ směrem na Moravu. Jelikož nejvíce nakažených přibývá v okrese Olomouc, začíná se situace proměňovat v celém Olomouckém kraji, který na podrobné mapě začíná měnit barvu směrem k temnějším odstínům značícím sílící epidemii (incidence v okrese Olomouc je z celé republiky nejhorší a dosahuje hodnoty 24/100 tis.). Kromě toho přibývají nakažení také na Nymbursku a Českobudějovicku. Celostátní incidenční číslo za posledních sedm dní se pak mírně zvýšilo, a to z hodnoty 10 na 11.

Hospitalizovaní a počty úmrtí vs. očkování

Vzhledem k tomu, že koronavirus v první fázi po celém světě zahltil nemocnice právě pacienty, kteří vyžadovali intenzivní péči a také např. podporu dýchání či (v krajním případě) také tzv. mimotělní oběh, samozřejmě se ve statistikách odráží taky počty aktuálně hospitalizovaných. Jejich počet je však zatím stabilizovaný a drží se na čísle 49 – kdy 12 z těchto pacientů je ve vážném stavu. Pozitivní je ovšem fakt, že úmrtnost ve spojitosti s nákazou covidem-19 je aktuálně minimální a lze hovořit o jednotkách případů (kdežto ještě letos v březnu denně kvůli koronaviru umíralo až 200 lidí).

Podle odborníků se pak jedná zejména o výsledek aplikování očkování, které především předchází právě těžkému průběhu onemocnění s příp. fatálním koncem. Přitom zájem o vakcínu je kolísavý, v některých dnech počty nově očkovaných klesají i pod 20 tisíc, za včerejšek se však nechalo naočkovat na 53 000 osob. Od počátku vakcinace pak zdravotníci v Česku podali již téměř 11 milionů dávek vakcín, přičemž kompletní očkování má za sebou již přes polovinu české populace.