Spatřil vojenský letec UFO? Zážitek publikoval raději až po dvaceti letech…

Ilustrační obrázek. Zdroj: www.maxpixel.net

Od dob „moderního“ pozorování UFO přicházely zřejmě nejdůvěryhodnější zprávy nejčastěji od vojenských letců. Mnoho důstojníků se však vzhledem k převládajícím názorům Washingtonu na UFO svá pozorování zdráhalo zveřejnit – obávali se posměchu nebo toho, že jim to zničí kariéru.

Provokující tajemství

Někteří letci veřejně promluvili až po mnoha letech. Dokládá to pozoruhodný případ, který se objevil v roce 1973 v červnovém vydání Naval Aviation News, oficiální publikaci námořnictva. Článek se jmenoval „Nedefinované létající objekty – provokující tajemství„. Anonymní pilot, který se podepsal pouze jako B., v něm vylíčil událost, která se odehrála před více než dvaceti lety.

10. února 1951 letěl pan B. nákladním letadlem na západ přes Atlantik, směrem na Newfoundland. Letadlo bylo tři a půl hodiny letu od Islandu, ve výšce 3000 metrů a letělo rychlostí 200 uzlů (230 mil za hodinu). Od pobřeží Grónska hlásila meteorologická loď normální podmínky na trase.

Zvláštní setkání

Těsně před spouštěním zaregistroval B. na obloze žlutou záři, asi 30 až 35 mil daleko. On i jeho druhý pilot K. si mysleli, že byli zaneseni ke Grónsku, ale navigátor provedl kontrolu a ohlásil, že mají správný kurs. Když bylo letadlo asi 15 mil od zářícího místa, začal neobvyklý jev vypadat jako do kruhu uspořádaná světla. B. se domníval, že by mohla náležet dvěma spojeným lodím.

Když urazili dalších pět mil, světla náhle zhasla. Místo nich se objevila žlutá aureola, postupně oranžověla a pak ohnivě zrudla. B. vypověděl, že se začala pohybovat směrem k nim fantastickou rychlostí.

Pan B. zoufale manévroval, aby se vyhnul objektu, který se na ně řítil. Ten se ale nakonec otočil a letěl spolu s nimi, nedaleko od jejich letadla. Panu B. se zdálo, že má 70 až 100 metrů v průměru, je kovový a má tvar talíře. Poté objekt změnil kurs a bleskově se vzdálil ohromnou rychlostí.

Otřesený radista volal Ganderské letiště na Newfoundlandu, aby vše ohlásil a zjistil, jestli také viděli objekt na radaru. Když jejich letadlo přistálo, byli prý B. a jeho posádka vyslechnuti důstojníky zpravodajské služby, a když dorazili do USA, museli napsat podrobné hlášení.

B. dále sdělil, že se o něco později dozvěděl, že radar v Ganderu sledoval objekt, který se pohyboval po obloze rychlostí větší než 1800 mil v hodině.

Další pozorování

Později téhož roku vojenský pilot zažil něco podobného v New Jersey. Hlášeny byly další případy a rozhodně to nevypadalo, že by se jev UFO chystal zmizet ze scény. V roce 1952 se s hlášeními doslova roztrhl pytel, bylo ohlášeno prý 1501 pozorování. Tehdy vznikl projekt Modrá kniha.