KORONAVIRUS: Mírný růst epidemie pokračuje, ani senioři však ještě nejsou kompletně proočkováni

Zdroj: Pixnio

Česko – V posledních pěti dnech statistické údaje naznačují, že koronavirová epidemie opět pozvolna posiluje. Ačkoliv počty hospitalizovaných zatím nijak zásadně nerostou, určitým varovným signálem je nepochybně fakt, že ani seniorská populace napříč zemí ještě nebyla kompletně proočkována. Pokud by tedy epidemie dále nabírala na síle, právě senioři by opětovně mohli nemocnice zahltit – v minulosti se totiž ukázalo, že po nákaze covidem-19 jich lékařskou péči vyžaduje až třetina. Lékaři a zdravotnický personál přitom až nyní začíná „dohánět“ preventivní péči o pacienty, kteří se právě kvůli koronavirové epidemii rozličným preventivním prohlídkám vyhýbali.

Aktuální epidemická situace

Za včerejšek testy odhalily na 263 nových případů nákazy koronavirem (provedeno bylo cca 83 000 testů), minulý týden to bylo ve stejný den 237 – mírný růst epidemie tedy nadále pokračuje, a to již pátý den v řadě. Také reprodukční číslo R pozvolna stoupá, aktuálně již dosahuje k hodnotě 1,12, podobný trend pak vykazuje také číslo incidenční, tedy počet potvrzených případů koronavirové nákazy za posledních sedm dní v přepočtu sto tisíc obyvatel, to vzrostlo z hodnoty 11 na 12. A zatímco počty nakažených postupně rostou, zároveň klesají počty provedených testů.

Moravskoslezský kraj hlásí téměř třetinu neočkovaných

Výše zmiňovaná čísla by samozřejmě nemusela znamenat žádný velký problém, pokud by ovšem populace již byla většinově chráněna očkováním, což není – ostatně, lehce se také zvýšil počet těch, kdo jsou s koronavirem hospitalizováni. A jak naznačují data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, adekvátně naočkovány nejsou ani nejzranitelnějších skupiny seniorů nad 60 let – vakcína byla sice podána přibližně třem čtvrtinám této skupiny, ale např. v Moravskoslezském kraji je proočkovanost seniorů nejnižší z celého Česka – např. v Karviné, Jeseníku či Bruntálu nebylo naočkováno až 30 % obyvatel. I proto kraj již do řady dopravně problematicky dostupných či vyloučených lokalit již vysílá také mobilní očkovací týmy.

Návrat k preventivní péči = odhalení onemocnění v pokročilých stadiích

Právě dostatečné očkování by přitom mělo zajistit, že nemocnice opět nebudou nuceny radikálně omezit svůj provoz a veškerou péči soustředit na covidové pacienty. Jak totiž nyní ukazuje návrat k pravidelným preventivním prohlídkám, mnozí lékařskou péči vyhledávají již ve zhoršeném zdravotním stavu, což v případě některých závažnějších typů onemocnění může mít i fatální důsledky – odložení vyšetření totiž dalo nežádoucí prostor rozvoji nemocí, a to včetně těch z kategorie onkologické.  Ačkoliv tedy prozatím nejsou dostupná data, která by jasně prokazovala, zda právě pandemie situace ovlivnila, či nikoliv, již na jaře prezident lékařské komory Milan Kubek upozorňoval na očekávaný nárůst pacientů s pokročilými stadii rakoviny. Pozdější diagnostika přitom konkrétně v tomto případě významně ovlivňuje také úspěšnost léčby.

Očkování se přitom snaží posilovat jak stát, tak i kraje, počínaje pondělkem pak již mohou dětské pacienty očkovat také pediatři ve svých ordinacích. I to by mohlo dle ministerstva zdravotnictví pomoci k urychlení vakcinace a také k přiblížení se kolektivní imunitě.