KORONAVIRUS: Epidemie i nadále posiluje, neočkovaný zdravotnický personál začíná být problémem

Zdroj: Pixnio

Česko – I dnes počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem rostly, stejně jako všechny další sledované a související ukazatele. Nejenže ale nejsou proočkovány ani zranitelné skupiny, zejména pak senioři, ale očkování se brání i někteří lékaři a především další zdravotnický personál. Ministerstvo zdravotnictví tak zvažuje, jak právě tuto skupinu k podstoupení očkování přesvědčit či motivovat.

Epidemická situace

Pozvolna sílící epidemie – přesně to by bylo možné říci o aktuálním stavu v Česku. Již několik dní v řadě totiž počty nově nakažených mírně vzrůstají, včera tak přibylo 223 nově covid-pozitivních, což je přibližně o desetinu více než ve středu před týdnem.  Narůstá i podíl nově diagnostikovaných vůči počtu provedených testů (těch bylo ve středu provedeno ve variantě PCR 29 tisíc a ve variantě antigenní 48 tisíc, kdy obě čísla byla o týden dříve vyšší) a také reprodukční číslo R se i nadále drží nad hodnotou 1 (ačkoliv v tomto případě je možné hovořit o lehkém poklesu z hodnoty 1,13 na 1,11). Také incidenční číslo má spíše rostoucí tendenci a aktuálně tedy na 100 tisíc obyvatel připadá 12 nakažených. Při zaměření se na jednotlivé kraje lze pak říci, že s výjimkou krajů Plzeňského, Královéhradeckého a Pardubického týdenní incidence ve všech ostatních vzrostla, nejvíce pak v kraji Jihočeském, a to z hodnoty osm na hodnotu patnáct.

Nový problém: neočkované sestry

Klíčovým ukazatelem jsou pak počty hospitalizovaných – právě ti totiž v počátcích epidemie nemocnice doslova zahltili. Důvodem nedostatečných kapacit v nemocnicích však byla také nákaza mezi lékaři, sestrami a dalším personálem, zejména sester byl pak nedostatek. Není tedy divu, že právě lidem pracujícím ve zdravotnictví bylo v Česku jako první skupině zpřístupněno očkování – ani nyní však lékaři a sestry plně naočkování nejsou. Samozřejmě, že v některých případech je důvodem např. nedávné prodělání covidu-19, především zdravotní sestry ale údajně poměrně hojně podléhají také četným dezinformacím, a tak je jich u nás naočkováno jen 76 % (a lékařů pak 85 %). Zatímco např. ve Francii již dokonce schvalují kontroverzní zákon, který právě pro lékaře a další pracovníky ve zdravotnictví činí očkování povinným, Česko se zatím chce ubírat spíše méně restriktivní cestou.

Jak průběžně naznačují data Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, počty očkovaných v ryze obecné rovině významně variují mezi kraji – a přesně totéž se týká také očkování zdravotníků. Zatímco nejvíce očkovaných v této skupině je v Ústeckém kraji, v Olomouckém kraji nemá za sebou ani jednu dávku očkování téměř třetina zdravotních sester. Prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová pak v dané souvislosti vyjádřila určité zklamání. „Mě ta situace velmi mrzí, odpovědnost zdravotníka by měla být taková, že půjdou příkladem,“ uvedla.

Podle ministerstva zdravotnictví ale minimálně zatím není v plánu tuto situace řešit ustavením povinnosti očkování podstoupit, dle oficiálního stanoviska úřadu pak někteří zdravotníci nemohou očkování podstoupit také ze zdravotních důvodů, největším problémem jsou ale dle náměstkyně pro zdravotní péči MZ Martiny Vašákové šířící se dezinformace. „Nejvíce různým fake news a dezinformacím věří sestřičky, a to mnohem více než lékaři. Možná bude třeba nějaká informační kampaň, tu bychom ale nejraději nabídli vrchním sestrám,“ uvedla s tím, že konkrétní plán zatím připraven není.