KORONAVIRUS: Další rozvolnění přijde od 1. září, dotkne se kultury, sportu i restaurací. O režimu ve školách bude jasno zítra

Zdroj: Online vysílání

Česko – Dnes večer mimořádně jednala vláda a předmětem diskuse byla další podoba protikoronavirových opatření. Vzhledem k tomu, že epidemická situace je na našem území pod kontrolou, oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch další vlnu rozvolnění. Potvrdil také požadavky ministerstva zdravotnictví v souvislosti se začátkem nového školního roku – konkrétně návratu žáků/studentů do škol ale bude věnována pozornost během zítřka, kdy má vše na tiskové konferenci shrnout ministr školství Robert Plaga.

Epidemická situace

Ačkoliv v posledních dnech přírůstky nových případů nákazy koronavirem spíše lehce stoupaly, v neděli laboratoře potvrdily 77 nově nakažených, což je o 27 méně než před týdnem. Ani počty hospitalizovaných nerostou, lékařskou péči v souvislosti s onemocněním covid-19 tak aktuálně potřebuje 46 lidí, z nichž 14 je ve vážném stavu. Ačkoliv reprodukční číslo R, které značí, kolik dalších osob nakazí jeden covid-pozitivní, se již devátý den v řadě drží nad hodnotu 1, aktuálně lehce kleslo na hodnotu 1,03. Nejvyšší incidence je pak evidována v Praze, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní téměř 29 nakažených.  Naopak nejlepší epidemická situace je na Zlínsku, kde je evidováno pět nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel. I vzhledem k tomu, že epidemická situace zatím nenaznačuje, že by se stav v Česku jakkoliv zhorčoval, rozhodla vláda o další sadě rozvolnění.

Změny v kultuře, sportu i v restauracích

Jak oznámil ministr zdravotnictví, vláda schválila změnu mimořádného opatření, jež se týká kultury, sportu i služeb. „Od prvního září dojde na základě dohody s ministerstvem kultury a dalšími zástupci tohoto segmentu k dalšímu uvolnění při nastavení maximálních kapacit sportovních, kulturních i vzdělávacích akcí,“ uvedl s tím, že bude možné obsadit až 100 % kapacity, kdy stále platí hranice 3 000 osob. Nad tímto limitem je možné doplnit plnou kapacitu z 50 % osobami s platným negativním testem a z dalších 50 % těmi, kdo již byli plně očkováni nebo v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Zároveň počínaje zářím budou zrušeny limity pro zoo, botanické zahrady apod., kdy bude možní zaplnit namísto 75 % kapacity až 100 %, ovšem musí být zajištěno dodržení 1,5metrových rozestupů. Rozvolnění se pak dotkne i segmentu stravování, kdy bude povoleno, aby u jednoho stolu sedělo šest namísto čtyř osob.

Pravidla pro školy

Tím, jak přesně bude vypadat nový školní rok, se bude specificky zabývat na zvláštní tiskové konferenci ministr školství, ministerstvo zdravotnictví tak dnes jen potvrdilo pravidla týkající se povinného testování – to totiž bude realizováno na základě jím vydaného mimořádného opatření. Povinnost testování se bude týkat škol základních, středních i konzervatoří a počítá se převážně s variantou testů antigenních. „Testy budou provedeny ve třech vlnách, a to prvního, šestého a devátého září, alternativně bude možné využívat i testy PCR, na které bude školám poskytnut finanční příspěvek,“ uvedl Vojtěch. Pokud děti (potažmo jejich zákonní zástupci) testování odmítnou, budou povinny nosit ochranu dýchacích cest. Prokázat se však bude možné také negativním testem provedeným poskytovatelem zdravotních služeb. Stejná pravidla pak budou platit také pro zaměstnance škol (samozřejmě ty, kteří již za sebou nemají kompletní očkování či covid-19 v uplynulých 180 dnech neprodělali).

Ministr zdravotnictví také dodal, že předpokladem odborníků je, že testování proběhne bez větších problémů a nebude třeba v něm dále pokračovat. „Pokud záchyty pozitivních případů budou nízké, a to do 25 nakažených v přepočtu na 100 tis., v testování pokračovat nebudeme. Pokud by hodnota byla vyšší, pak by se v testování pokračovalo buď v rámci dané školy, nebo lokality – regionu. S prováděním plošného testování ve školách po 9. září ale nepočítáme,“ uzavřel.