Ceny elektřiny rostou. Na kolik vás přijde zbytečný provoz wifi routeru

Foto: Rýdlová J.

Bez wifi routeru se dnes obejde jen málokterá domácnost. V mnoha případech je toto životně nezbytné zařízení v chodu od chvíle své instalace nonstop, tedy 24 hod denně. Ekonomicky uvědomělejší uživatelé jej vypínají přes noc. A pak je hrstka těch, kteří ho zapnou jen po dobu, kdy ho skutečně využívají. Obecně tedy jeho odběr elektřiny příliš neřešíme, máme totiž za to, že nestojí za povšimnutí. Jak je tomu ve skutečnosti?

Kolik vlastně „žere“?

Když jsem tuto otázku položila svému širšímu okolí, nejčastěji jsem uslyšela: „Nic, minimum, nemá cenu to řešit.“ Když jsem se však zeptala, kolik to „nic“ vlastně je, až na pár čestných výjimek přesnou odpověď neznal nikdo (včetně mě). Nutno dodat, že mezi neznalé odpovědi patřily nejen ženy, u kterých člověk menší znalost technických parametrů očekává, ale také muži. Jelikož nemám ráda tvrzení typu „jedna paní povídala“, začala jsem se pídit po odpovědi.

Ta samozřejmě záleží na konkrétním typu routeru. Většinou se udávané hodnoty pohybují kolem 12 až 13 W za hodinu. Údaj najdete v technických parametrech výrobku. Odborníci tvrdí, že ve skutečnosti je odběr o něco nižší, než uvádí tzv. štítkový údaj, který musí být dimenzovaný na maximum.

Jak změřit skutečnou spotřebu

Pokud jste detailista a chcete znát přesný odběr jakéhokoli elektrického spotřebiče (tedy nejen wifi routeru, ale třeba i varné konvice, trouby či počítače), pak si můžete zakoupit např. digitální měřič spotřeby. Je to zařízení, které připojíte mezi zásuvku a váš spotřebič. Na digitálním displeji se ukáže okamžitá spotřeba vašeho přístroje. Můžete tak jednoduše zjistit, kolik spotřebuje nejen při plném provozním zatížení, ale také ve stand-by režimu či vypnutém stavu. Pokročilejší typy vám uvedou také historii spotřeby za určitý časový úsek a vypočítají průměrnou spotřebu. Dříve by vás toto zařízení přišlo přibližně na 400 Kč, nyní díky kovidovému zdražování, počítejte minimálně s pětistovkou.

Spotřeba za rok

U mého wifi routeru byl naměřený odběr v klidovém stavu (tj. router byl zapnutý, ale žádné zařízení na něm neběželo) 11,4 W za hodinu. Jedná se o méně výkonné zařízení, takže pro jednodušší kalkulaci uvažujme odběr 12 W za hodinu. Kolik spotřebujeme elektřiny, pokud bychom ho nechali běžet v kuse celý rok pouze v tomto klidovém režimu?

Spotřeba se udává ve watthodinách (Wh). Pokud chceme získat spotřebu za rok, musíme aktuální hodinovou spotřebu vynásobit množstvím hodin za rok:

12 Wh x 24 (hod/den) x 365 (dny/rok) = 12 Wh x 8 760 (hod/rok) = 105 120 Wh/rok = cca 105 kW/rok

Router vs. rychlovarná konvice či lednice

Mezi přístroje s vysokým odběrem elektrické energie patří rychlovarná konvice. Ta má konkrétně příkon 1 700 W, tj. spotřebuje 1 700 W za hod. wifi router v klidovém stavu tedy spotřebuje za rok tolik elektřiny, jako kdybychom měli rychlovarnou konvici zapnutou v kuse po dobu 62 hodin. Další porovnání je ještě zajímavější. Vezmeme-li v úvahu, že menší lednice z nejúspornější třídy A+++ spotřebuje za rok přibližně 150 kWh, pak se roční klidová spotřeba routeru rovná 8 měsícům chodu této úsporné lednice (poměr 105 kW/150 kW odpovídá poměru 2/3, tedy 8 měsíců / 12 měsícům).

Kolik zaplatíme

Nás samozřejmě zajímá, kolik zaplatíme. To je dosti individuální, protože záleží, za jakou cenu elektřinu odebíráme. V současnosti můžeme očekávat, že cena elektřiny patrně poroste. Pro zjednodušení předpokládejme nyní cenu 5 Kč za 1 kWh. Za rok tedy zaplatíme orientačně 525 Kč (105 kWh x 5 Kč). Za den se jedná přibližně o 1,50 Kč.

Je to moc, nebo málo?

Pokud odjedeme na 2 týdny dovolené a router necháme běžet, „vypálíme“ zbytečně 21 Kč. Pokud ho nevypneme v noci (cca 8 hodin spánku), pak se bude jednat o zbytečných 175 Kč ročně. Zanedbatelná částka? Možná, pokud by zůstalo jen u routeru. Ale spotřebičů fungujících na podobném principu je v našich domácnostech více. A pak je tady také problém výrazného podílu internetu na celosvětovém růstu spotřeby energie a jeho dopadu na životní prostředí, to však řeší jen málokdo… Vždyť bez online světa už reál nedáváme.