KORONAVIRUS: O postupu při podávání 3. dávky vakcíny je rozhodnuto, možnost přeočkovat se bude mít každý

Zdroj: online vysílání

Česko – Rada vlády pro zdravotní rizika dnes ráno projednala pravidla pro podávání třetí dávky očkování proti covidu-19. Jak již včera zaznělo od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, registrace k přeočkování budou spuštěny od 20. září. Podle twitterového účtu Chytré karantény pak bude 3. dávka vakcíny určena pro všechny ve věku nad 60 let, ovšem doporučena bude všem, a to nejdříve po osmi měsících od ukončeného předchozího očkování (platí jak pro vakcíny jednodávkové, tak i dvoudávkové).

Podle dat zveřejněných Ústavem pro zdravotnické informace a statistiku je očkování proti koronaviru mimořádně účinné a ukázalo se jako zásadní ve změně pandemické situace. Jak shrnul Bohumil Seifert, přednosta Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK, „očkování ochrání maximum lidí. Infekce po očkování je raritní a objevuje se v promilích, očkování se tak ukazuje jako efektivní a v celospolečenské rovině pomůže zbavit se všech těch protipandemických opatření.“ Česko však zatím nedosáhlo ani proočkovanosti na úrovni 70 %, není tedy divu, že se nejen vláda snaží ty, kdo se zatím očkovat nenechali, různými způsoby k tomuto kroku motivovat. A motivace by dle slov premiéra mohla mít i finanční podobu. „Pan náměstek VZP nás informoval, že praktičtí lékaři, kteří přesvědčí člověka staršího 65 let k prvovakcinaci, dostanou odměnu cca 380 Kč,“ uvedl Babiš.

Třetí dávka pro každého

Ovšem vzhledem k tomu, že průběžné studie naznačují, že účinnost očkování v čase klesá, což by zejména v případě zranitelných skupin seniorů, chronicky nemocných, lidí s poruchami imunity apod. mohlo být fatální, je v řadě zemí velkým tématem právě podání třetí dávky vakcíny proti nákaze koronavirem. K přeočkování třetí dávkou již přistoupili např. v Izraeli, Rakousku, Německu či Spojených státech – a Česko se k této praxi přidá také. „Ta možnost bude platit v zásadě pro každého, a to 8 měsíců po dokončení očkování. Přeočkovat se bude moci každý, kdo bude mít zájem,“ uvedl přímo Adam Vojtěch.

I když prozatím výzkumy nepokročily tak daleko, aby prokázaly jednoznačnou účinnost podání třetích dávek, minimálně tam, kde již bylo přeočkování zahájeno, nebyly zaznamenány žádné komplikace či problémy – a tedy ani důvody k přerušení. V podstatě tak lze říci, že neexistuje důvod obávat se, že by podání třetí dávky mohlo způsobit např. větší nežádoucí účinky.

Předpokladem je, že postup registrací k podání třetí dávky očkování bude obdobný jako při podávání dávek prvních. „Ten proces podávání třetí dávky logicky začíná těmi, kdo byli nejvíce ohroženi a také dostali ty první dávky mezi prvními, tedy v lednu. Jsou to senioři, chronici, lidé se poruchami imunity a ti, co se o ně starají. Myslím, že logicky se následně bude otevírat očkování i pro ostatní,“ doplnil Seifert. Logistika přeočkování zatím není formálně zajištěna, ovšem např. mezioborová skupina pro epidemické situace ve svém stanovisku k podání 3. dávky doporučuje spojit přeočkování proti covidu-19 s očkováním proti chřipce. „Pokud by se podařilo skloubit podání obou vakcín, bylo by to vynikající,“ vyjádřil se také Seifert. Zároveň skupina uvedla, že podporuje pravidla nastavená ministerstvem zdravotnictví, jež upřednostňuje seniory a také pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách.

Strategie přeočkování: schválena

Ačkoliv dnes odpoledne má také jednat vláda, to, na čem se shodli odborníci při jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, již dle slov ministra Vojtěcha předmětem jednání nebude – není to prý třeba, jelikož rozhoduje ministerstvo zdravotnictví a Rada vlády je poradním orgánem dalších resortů. Celou strategii podávání třetích dávek tak lze již považovat za schválenou. „Je to domluveno a je jisté, že to takto bude fungovat,“ uvedl Vojtěch s tím, že třetí dávka skutečně posílí imunitu natolik, aby člověk byl na delší dobu chráněn. Minimálně prozatím se tedy zdá, že by další přeočkovávání nemělo být nutné.