V bytech je zima. Kdy začíná topná sezóna? Její kalendářní začátek nemusí nutně zaručit teplá topení

Ještě nedávno jsme si stěžovali na vedra, zatímco teď máme starosti zcela opačné. Není výjimkou, že v těchto chladných a deštivých dnech vnitřní teploty klesly, a to v některých bytech i na 18 °C. V některých domácnostech teplotní rozdíl během posledních dnů znamenal i razantní sešup o celých 10 °C, což je docela velký záběr pro náš organismus. Takže hromadně vytahujeme svetry a mnohdy také láhev něčeho ostřejšího na zahřátí. Ti, kteří jsou odkázání na dálkové topení, se snaží rozpomenout, kdyže se vlastně musí začít v bytech topit. Kdy se tedy zahájí dálkové vytápění bytů a jaká pravidla pro něj platí?

Topná sezóna a venkovní teploty

Dle vyhlášky č.194/2007Sb., která stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, začíná tzv. otopné období 1. září a končí 31. května následujícího roku. To ale ještě samo o osobě neznamená, že se bude skutečně topit. U svých radiátorů se ohřejete, až když průměrná denní teplota venku v daném místě poklesne pod +13 °C a to ve dvou po sobě jdoucích dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat, že by následující den došlo ke zvýšení této teploty nad +13 °C.

Může ovšem také dojít také k opačnému případu. Pokud se oteplí tak, že venkovní teplota bude vyšší než +13 °C a to ve dvou po sobě jdoucích dnech a podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro následující den, pak se topit přestane. Při následném poklesu průměrné denní teploty venkovního vzduchu pod +13 °C se vytápění opět obnoví.

V průběhu topné sezóny se byty a ostatní nebytové prostory vytápějí od 6.00 do 22.00 hod. V mezidobí, tedy v noci, je vytápění omezeno nebo i přerušeno tak, aby byla zajištěna tepelná stabilita místnosti.

Jaká teplota by vám měla být zaručena

Příloha této vyhlášky také stanoví tzv. výpočtovou teplotu vnitřního vzduchu uvnitř budov v průběhu topného období v době od 6.00 do 22.00 hod., aby byla zajištěna tepelná stabilita obytného domu. Zmíněná výpočtová teplota činí pro obývací místnosti (obývák, ložnici, dětský pokoj atd.) 20 °C. Stejná teplota platí také pro kuchyň a WC, tedy 20 °C. U koupelny se jedná až o 24 °C, zatímco u bytové předsíně či chodby jen 15 °C. Nejnižší teplota se týká vytápěného schodiště, a to 10 °C. Pro všechny teploty je udávána relativní vlhkost vzduchu 50 %.

V žádném případě to neznamená, že byste si v bytě nemohli zatopit na více stupňů. Jedná se o teplotu, které byste měli být schopni v bytě dosáhnout, tedy minimální teplotu na kterou jsou schopny vaše radiátory byt vytopit. Hodnoty platí, jak již bylo řečeno, pouze přes den, v noci může teplota poklesnout na 16 až 18 °C.

Teploty pro krajní byty jsou vyšší

Krajní místnosti jsou tradičně chladnější, proto je pro ně stanovená vyšší výpočtová teplota v vnitřního vzduchu. Pro místnost s jednou venkovní stěnou platí teplota vyšší o 1 °C, pro místnost s dvěma venkovními stěnami má být teplota vyšší o 1,5 °C a pokud jsou venkovní stěny v místnosti tři, pak je teplota vyšší o 2 °C.

Kam se obrátit při problémech

Pokud máte pocit, že je ve vašem bytě nepřiměřeně chladno i přesto, že topíte, pak je vhodné problém řešit nejdříve se správcem domu. Může se například ukázat, že soused pod vámi se ve svém bytě téměř nezdržuje, tudíž netopí, díky čemuž je váš byt zespodu permanentně ochlazován. Na vině mohou však být také vaše okna, která špatně těsní. Pokud se ukáže, že se nejedná o podobný typ problému, ale že na vině je pravděpodobně špatně fungující dálkové vytápění, pak se můžete obrátit na Státní energetickou inspekci (SEI).

Může vás zajímat

Parkování v ulicích. To, že parkujete před vlastním domem, neznamená, že nemůžete dostat pokutu