Konec bezdoplatkových zón a návrat neřádu do měst. Bohumín teď přijde o tři

Foto/Město Bohumín

BOHUMÍN – Ústavní soud zrušil část zákona o pomoci v hmotné nouzi, která umožňovala městům a obcím vyhlašovat takzvané bezdoplatkové zóny. Město Bohumín, dle slov místního starosty, teď přišlo o jedinou možnost, jak hájit práva obyvatel žijících v blízkosti problémových ubytoven. Ve městě dosud fungovaly tři bezdoplatkové zóny. S tím je nyní konec.

Bezdoplatkové zóny končí také v jiných městech, nově totiž nemají oporu v zákoně. Vedení města Bohumína připouští, že část zákona o hmotné nouzi, kterou soud zrušil, byla sporná. “Nyní ale nemáme jinou legální možnost, jak bránit obyvatele v okolí problémových lokalit před výskytem sociálně nežádoucích jevů,” řekl starosta Bohumína, Petr Vícha, kterého přesto rozhodnutí Ústavního soudu nepřekvapuje a hodlá ho respektovat.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Zrušení části zákona o hmotné nouzi přinese prospěch provozovatelům ubytoven. Právě ony profitují na ziscích z nájmů obyvatel, které by nikdo jiný neubytoval. Bohumínská radnice se nyní obává o budoucnost obyvatel domů, které s bohumínskými ubytovnami sousedí.

„Kdo bude rozhodnutím nejvíce zasažen, jsou lidé z okolí ubytoven, kteří jsou z důvodu vysoké koncentrace nepřizpůsobivých občanů obtěžováni hlukem, nepořádkem a opakovanými konflikty,“ řekl ještě starosta.

Vedení města Bohumína potvrdilo také to, že stížnosti na problémy související s chováním lidí z ubytoven řeší prakticky denně. Dosud měli v Bohumíně v rukou nástroj, jak alespoň částečně hájit zájmy a práva slušných obyvatel města. V minulosti to bylo právě město Bohumín, které roku 2017 jako první v Moravskoslezském kraji vyhlásilo bezdoplatkové zóny.

Opatření obecné povahy tehdy začalo platit 22. prosince 2017 a týkalo se tří lokalit v ulicích Čs. armády, Nádražní, 9. května, Jeremenkovy, Příční a pěší zóny v centru města.

Dále v Bohumíně:

Vandal v Bohumíně vážně poničil statnou lípu. Stromu teď hrozí, že se neuzdraví