Genius Dianiška divadelní hrou Špinarka opět zvedl laťku ostravského dramatu

Foto/DPB/Plakát k představení Špinarka/Markéta Matulová

OSTRAVA – Světová premiéra divadelní hry Špinarka, kterou 3. září 2021 nasazuje Divadlo Petra Bezruče, je dalším jasným důkazem přítomnosti mimořádných tvůrčích i hereckých talentů v Ostravě. Diváci se mohou těšit na představení plné muziky a zpěvu, při kterém budou do děje plně vtáhnuti velmi krátce po jeho začátku. Také málokteré divácké oko po představení zůstane suché, takže kapesníčky s sebou!

Mimořádný scénář a režie v kombinaci s absolutně uvěřitelnými výkony herců. Samotná protagonistka hlavní role, Markéta Matulová, s jistotou a přesvědčivostí nechá diváka naprosto zapomenout, že je pouze představitelkou Věry. Ona totiž na jevišti „je“ Věrou Špinarovou.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Práci s hlasem Matulová v představení zvládá parádně a divák bude jistě mile překvapen. „Pracovala jsem hodně na hlasové technice. Díky hodinám zpěvu vím, jak s hlasem pracovat. Bez hodin bych tu roli asi neutáhla,“ řekla Markéta Matulová.

„Věděl jsem, že Markéta zpívá dobře. Pro celou hru je právě ona velkou výhrou. Když jsem představení poprvé viděl v kuse, vstávaly mi chlupy na rukou,“ řekl během jedné z posledních zkoušek i režisér Tomáš Dianiška.

Hra diváka provede životními milníky zpěvačky od dětství ke smrti. Přiblíží například její trnitou cestu ke zpěvu lemovanou absurdními omezeními totalitního režimu. Ty jsou ve hře líčeny satiricko-ironicky.

„Nevyhýbám se v divadelní hře tématu normalizačních poměrů. Zabývám se zde například okamžiky, kdy Věra zvažovala podpis Anticharty, protože chtěla prostě zpívat,“ řekl před dále premiérou autor Tomáš Dianiška.

Bez příkras je divákovi představena i temperamentní povaha ostravské hudební ikony, či její osudové vztahy. Diváci ocení též divočejší postřehy z hudebního zákulisí. Tady jim budou naservírovány v pasážích o sporech mezi umělci, třeba když Věra chtěla vyměnit bubeníka z kapely za Vítězslava Vávru.

Představení stojí na principu stálé přítomnosti hlavní postavy, přičemž vedlejší postavy a prostředí se kolem ní stále mění. V roli matky Věry Špinarové uvidíte, ne náhodou, Kateřinu Krejčí. Bratra zpěvačky ztvárnil Jakub Burýšek. Výrazné role si zahráli také Julie Goetzová, Jáchym Kučera, Dušan Urban a Vojtěch Johaník.

Během celého představení herce na jevišti doprovází čtyřčlenná kapela, jejíž hudební vedení si vzal na starost Jan Gajdica.

Foto/DPO/Tvůrčí tým divadelní hry Špinarka