KORONAVIRUS: Ministr zdravotnictví vylučuje lockdowny, rizikový scénář ale počítá s výrazným omezením provozu restaurací i obchodů

Zdroj: Pixabay

Česko – Trend narůstající koronavirové epidemie pokračuje a lze předpokládat, že počty nově nakažených budou i nadále stoupat. Podle odborníků je ale třeba s nárůstem nových případů nákazy počítat – ministr Vojtěch tak dnes již hovořil o další nové vlně epidemie. Prozatím ale všichni vylučují plošné lockdowny, je však třeba připravit se na lokální režimová opatření a pravděpodobně také opětovné testování ve firmách.

Testování ve školách výskyt nákazy mezi dětmi neprokázalo

Za včerejší den přibylo 588 nově nakažených koronavirem, což je nejvyšší číslo za posledních několik měsíců. Zároveň skokově roste také tzv. incidenční číslo, které již překročilo hodnotu 20 nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel, a samozřejmě i číslo reprodukční, jehož hodnota nyní činí 1,48. Ačkoliv podle vyjádření statistiků se na nových přírůstcích podílí také pozitivní testy ze škol, faktem je, že první vlna testování odhalila jen 116 pozitivních žáků/studentů. Jak zároveň uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, vzhledem k tomu, že toto plošné testování neukázalo žádná ohniska nákazy, bude možné jej tento týden ukončit. Na druhou stranu je ale možné – a to s ohledem na epidemickou situaci – že se testování do škol (ovšem v ryze lokální rovině) časem vrátí. Bez ohledu na to, že testy ve školách nákazu de facto neprokázalo, i nadále bude nutné ve společných prostorách nosit roušky.

Lockdowny nejsou v plánu

Ačkoliv ministr Vojtěch dnes v rámci jednání sněmovního zdravotnického výboru uvedl, že rostoucí počty nakažených naznačují nástup další vlny epidemie, zároveň vyloučil, že by byly ve hře další lockdowny. Resort zdravotnictví tak počítá maximálně s režimovými opatřeními – např. povinným nošením roušek ve vybraných místech s vyšší koncentrací lidí a také vyšším rizikem nákazy, příp. dalším testováním ve firmách.

Jak upřesnila hlavní hygienička Pavla Svrčinová, případná režimová protiepidemická opatření budou mít i v případě, že incidence překročí hranici 100 nakažených/100 tis. obyvatel (což je tedy scénář nejhorší), pouze režimový a organizační charakter. Ačkoliv existují hned tři možné scénáře, ani ten nejhorší z nich nepočítá s uzávěrami provozů. „I v těch nejhorších scénářích budou opatření režimová. Tedy plošnější vyžadování ochrany dýchacích cest, plošnější vyžadování prokázání bezinfekčnosti, možná nějaké omezení hromadných akcí. Určitě ne uzavírání provozoven, ochodů a tak podobně,“ upřesnil Vojtěch.

Je však třeba uvést, že právě onen nejhorší scénář např. provoz restaurací a obchodů výrazně omezuje. „Restaurace by mohly být otevřené jen vzhledem k předchozím rezervacím, obchody by pak mohly vybrané zboží jen vydávat,“ vysvětlila Svrčinová s tím, že o tomto návrhu se však stále jedná a ministerstvo zdravotnictví na něm pracuje.

Hranice pro scénář nejoptimističtější je pak incidence 25/100 tis., což je hodnota, k níž se již docela rychle blížíme. Zohledňovány by však měly být také počty pacientů v nemocnicích (kterých je nyní významně méně než loni na podzim) a jejich denní přírůstek a také poměr pozitivních testů vůči těm, které byly provedeny.  „Pouze počet pozitivních určitě v tuto chvíli nebude hrát roli. Všechny země už od toho v současnosti ustupují,“ vysvětlil Vojtěch s tím, že vůbec není jisté, že na rizikové scénáře dojde, jelikož denní přírůstky se po určité době mohou zastavit právě díky proočkovanosti, ale také promořenosti české populace.